Szukaj

Poziomy wsparcia i oporu, a fałszywe wybicia

Praktycznie każdy potrafi rozpoznać poziomy wsparcia i oporu i narysować poziomą kreskę lub prostokąt. Co należy zrobić później? Czy cena przebije wyznaczony poziom, czy tylko go przetestuje…a może nastąpi fałszywe wybicie i cena zawróci. Jak widać opcji jest kilka, dzisiaj dowiesz się jak zwiększyć prawdopodbieństwo sukcesu na rynku stosując kilka przydatnych wskazówek i schematów!

Nie wiem czy masz tego świadomość, ale większość wybić niestety jest fałszywych (szczególnie przeciwko trendowi) – czyli cena zaraz po wybiciu porusza się w przeciwnym kierunku. Oczywiście może być to tylko cofnięcie ceny, ale często jest wystarczające aby przestraszyć traderów z małymi stop lossami.

falszywe wybicie

 Scenariusze przy dojściu ceny do poziomu wsparcia/oporu:

1. Test poziomu i powrót do wcześniejszego kierunku
Testy wsparc i oporow
2. Wybicie, a następnie silne zanegowanie tego ruchu – fałszywe wybicie

Falszywe wybicie na przykladzie
3. Wybicie poziomu i kontynuacja ruchu
Wybicia

4. Wybicie i powrót – cofnięcie ceny (breakout pullback)

powrot po wybiciu

5. Fałszywe wybicie i brak momentum – kontynuacja (przykład 1):

kontekt falszywe wybicie

W jaki sposób zwiększyć swoje prawdopodobieństwo sukcesu:

1. Identyfikacja trendu z wyższego interwału (większość wybić przeciwko trendowi jest fałszywych).
2. Spojrzenie na szeroki kontekst.
3. Konfluencja z geometrią, linią trendu lub kanałem.

Fałszywe wybicia są świetną okazją do zawierania transakcji zgodnie z trendem lub przeciwko trendowi średnioterminowy, ale zgodnie z kierunkiem długoterminowym tak jak na przykładzie powyżej – interewał dzienny – spadek i strefa oporu, a interwał godzinny pokazuje wyższe szczyty i wyższe dołki, a na końcu ruchu dopiero pojawia się słabość. Warto zaznaczyć, że tutaj dopiero skuteczne było trzecie wybicie spowodowało większy spadek.
Gdzie zatrzymała się cena? Wybija poziom wsparcia i zaczęła wracać. Większość traderów ustawia poziomy SL właśnie powyżej lub poniżej tych poziomów są one oczywiste, dlatego tak często widzimy spychanie cen właśnie w tym kierunku.
Pamiętaj, aby zastanowić się nad całym kontekstem rynku przed podjęciem decyzji – zapisz sobie czego oczekujesz i realizuj swój plan zgodnie z tym co widzisz na wykresie jeśli coś zaczyna się zmieniać i cena nie zachowuje się po Twojej myśli reaguje!!!

Dlaczego występują fałszywe wybicia?

Bardzo duża grupa traderów to tzw. breakout traderzy ustawiają oni zlecenia powyżej/poniżej ważnych poziomów. Oczywiście ich poziomy SL znajdują się w różnych miejscach, dlatego przy wybiciu zostają oni często złapani w pułapkę – następuje akceleracja i przyspieszenie w przeciwnym kierunku do wybicia.
Pamiętajmy, że na rynku toczy się gra, w której każdy chce zarobić pieniądze. W tej grze chodzi o to, żeby być sprytniejszych od innych nie dać złapać się w pułapkę.
Usiądź teraz przed wykresem i przanalizuj swój ulubiony produkt (instrument), zobacz jak często występują na nim fałszywe wybicia. Zastanów się jak możesz to wykorzystać na swoją korzyść!
Powodzenia!

Naciśnij i oceń ten artykuł!
[Total: 1 Average: 5]
Podobne artykuły