Poziomy wsparcia i oporu, a fałszywe wybicia

Praktycznie każdy potrafi rozpoznać poziomy wsparcia i oporu i narysować poziomą kreskę lub prostokąt. Co należy zrobić później? Czy cena przebije wyznaczony poziom, czy tylko go przetestuje…a może nastąpi fałszywe wybicie i cena zawróci. Jak widać opcji jest kilka, dzisiaj dowiesz się jak zwiększyć prawdopodbieństwo sukcesu na rynku stosując kilka przydatnych wskazówek i schematów!

Nie wiem czy masz tego świadomość, ale większość wybić niestety jest fałszywych (szczególnie przeciwko trendowi) – czyli cena zaraz po wybiciu porusza się w przeciwnym kierunku. Oczywiście może być to tylko cofnięcie ceny, ale często jest wystarczające aby przestraszyć traderów z małymi stop lossami.

falszywe wybicie

 Scenariusze przy dojściu ceny do poziomu wsparcia/oporu:

1. Test poziomu i powrót do wcześniejszego kierunku
Testy wsparc i oporow
2. Wybicie, a następnie silne zanegowanie tego ruchu – fałszywe wybicie

Falszywe wybicie na przykladzie
3. Wybicie poziomu i kontynuacja ruchu
Wybicia

4. Wybicie i powrót – cofnięcie ceny (breakout pullback)

powrot po wybiciu

5. Fałszywe wybicie i brak momentum – kontynuacja (przykład 1):

kontekt falszywe wybicie

W jaki sposób zwiększyć swoje prawdopodobieństwo sukcesu:

1. Identyfikacja trendu z wyższego interwału (większość wybić przeciwko trendowi jest fałszywych).
2. Spojrzenie na szeroki kontekst.
3. Konfluencja z geometrią, linią trendu lub kanałem.

Fałszywe wybicia są świetną okazją do zawierania transakcji zgodnie z trendem lub przeciwko trendowi średnioterminowy, ale zgodnie z kierunkiem długoterminowym tak jak na przykładzie powyżej – interewał dzienny – spadek i strefa oporu, a interwał godzinny pokazuje wyższe szczyty i wyższe dołki, a na końcu ruchu dopiero pojawia się słabość. Warto zaznaczyć, że tutaj dopiero skuteczne było trzecie wybicie spowodowało większy spadek.
Gdzie zatrzymała się cena? Wybija poziom wsparcia i zaczęła wracać. Większość traderów ustawia poziomy SL właśnie powyżej lub poniżej tych poziomów są one oczywiste, dlatego tak często widzimy spychanie cen właśnie w tym kierunku.
Pamiętaj, aby zastanowić się nad całym kontekstem rynku przed podjęciem decyzji – zapisz sobie czego oczekujesz i realizuj swój plan zgodnie z tym co widzisz na wykresie jeśli coś zaczyna się zmieniać i cena nie zachowuje się po Twojej myśli reaguje!!!

Dlaczego występują fałszywe wybicia?

Bardzo duża grupa traderów to tzw. breakout traderzy ustawiają oni zlecenia powyżej/poniżej ważnych poziomów. Oczywiście ich poziomy SL znajdują się w różnych miejscach, dlatego przy wybiciu zostają oni często złapani w pułapkę – następuje akceleracja i przyspieszenie w przeciwnym kierunku do wybicia.
Pamiętajmy, że na rynku toczy się gra, w której każdy chce zarobić pieniądze. W tej grze chodzi o to, żeby być sprytniejszych od innych nie dać złapać się w pułapkę.
Usiądź teraz przed wykresem i przanalizuj swój ulubiony produkt (instrument), zobacz jak często występują na nim fałszywe wybicia. Zastanów się jak możesz to wykorzystać na swoją korzyść!
Powodzenia!

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Podobne artykuły