Szukaj

XTB vs Etoro – którego brokera wybrać? Porównanie 2023

etoro czy xtb

W tym artykule spróbujemy odpowiedź na pytanie, które zadaje sobie duża część inwestorów czyli, którego brokera wybrać – XTB czy Etoro? To dwa największe podmioty działające na polskim rynku i oferujące prowizję 0% prowizji, jednak znacznie różniące się w detalach.

Porównanie ofert XTB i Etoro

Poniżej zestawienie najważniejszych informacji z oferty XTB i Etoro:

FirmaeToro (Europe) Ltd.XTB S.A.
Kraj (siedziba)CyprPolska
Rok powstania20072004
RegulacjeCySEC, FCAKNF, FCA, CySEC
Typ brokeraMarket MakerMarket Maker
Dźwignia1:301:30
Polski supportNIETAK
Ochrona przed ujemnym saldemTAKTAK
Handel akcjamiTAKTAK
Ilość instrumentów3300+5400+
Min. depozytod 50 USDBrak
Dostęp do prawdziwych akcji (nie CFD)TAKTAK

Podobieństwa ofert XTB i Etoro

Zarówno XTB jak i Etoro dają dostęp do amerykańskiego rynku akcji i możliwość bezprowizyjnego handlu akcjami, ale czy na pewno? O tym opowiemy więcej w podrozdziale o różnicach. Brokerzy posiadają licencje co pozwala im na działalność na terenie EU, jednak warto podkreślić, że XTB jest regulowany przez nasz polski nadzór – KNF.

Etoro czy XTB – zestawienie oferty akcyjnej

FirmaeToro (Europe) Ltd.XTB S.A.
Custody fee (opłata za przechowywanie depozytu do 1 mln PLN)BrakBrak
Prowizje0%0% prowizji do kwoty 100 euro obrotu miesięcznie (powyżej tej kwoty 0,2% min. 10 euro)
Markup (dodatkowy koszt na spreadzie przy kupnie akcji)TAK (oficjalnie broker nie podaje takiej informacji, jednak korzysta w zawieraniu transakcji z różnych mniejszych giełd - najlepiej sprawdzić w praktyce; chodzi oczywiście o bardzo drobne kwoty)NIE
Dostępne walutyUSDPLN, EUR, USD
Dostęp do GPWNIETAK
Opłata za przewalutowenie50 - 150 pips (zwykle około 1%)0,5% (można dokonywać wpłaty na konta walutowe bez kosztowo czyli PLN na konto PLN, USD na USD, EUR na EUR)
Formularz W-8BENTAKTAK (dostępny do wypełnienia po polsku w formie online)
Ilość dostępnych akcji29783032
Ilość dostępnych ETF-ów264287
Akcje cząstkoweTAKNIE

Opłata przewalutowania Etoro vs XTB

Najbardziej kontrowersyjna w ofercie Etoro wydaje się właśnie opłata za przewalutowanie, gdzie de facto użytkownik może posiadać tylko jedną walutę USD. Jakiego kosztu każdorazowo musimy się spodziewać w przypadku przewalutowania – tutaj odpowiedź wynikają z tabeli opłat i prowizji, która jest mocno zagmatwana w tym obszarze – jednak wydaje się, że chodzi o 50 dużych pipsów. Ile to jest dokładnie? Podawanie wartości w pipsach jest metodą, która niestety ma na celu zmylenie konsumenta (zdecydowanie łatwiej byłoby mówić o %).

50 pipsów czyli w przypadku USDPLN jest to 5 groszy czyli przy obecnym kursie 4,43 będzie wynosił aż 1,1%.

Opłata przewalutowanie etoro

Dla porównania opłata za przewalutowanie w XTB to 0,5% – tej opłaty zgodnie z tabelą można uniknąć wpłacając walutę na odpowiedni rachunek (PLN, EUR, USD).

Który broker jest bezpieczniejszy XTB czy Etoro?

Dla inwestorów z Polski odpowiedź wydaje się mimo wszystko dosyć prosta. Przewagi XTB nad Etoro w tym aspekcie to m.in.:

  • XTB jest brokerem notowanym na GPW, co sprawia, że finanse spółki są bardzo transparentne i stabilne (Etoro planuje dopiero giełdowy debiut)
  • XTB jest regulowane przez polski nadzór Komisję Nadzoru Finansowego (KNF), która mimo wszystko ma większą renomę niż cypryjski (CySeC) pod którego podlegają europejscy klienci brokera (natomiast ten aspekt na pewno nie można uznać za bardzo przeważający na korzyść danego brokera, ale jednak regulacje lokalnego brokera z uwagi na łatwość składania potencjalnych skarg i ochronę jest znacznie większa – wiedzą o tym wszyscy Ci, którzy kiedykolwiek pisali w sprawie jakiegoś brokera do CySEC)
  • XTB jest spółką założoną przez Polaka, do której do tej pory należy większość udziałów, Etoro posiada izraelski kapitał (dla lokalnych patriotów powinien to być na pewno mocny argument)

Przewagi Etoro nad XTB

Z uwagi, że nie chcielibyśmy, żeby to porównanie było tak bardzo jednostronne, chociaż widzimy jasno jakie wady ma oferta Etoro, nie można powiedzieć, że nie ma pól na których ta oferta nie powinna być brana pod uwagę. Oferta Etoro skupia się na inwestowaniu w akcje USA i tutaj w momencie, w którym wpłacamy USD na konto możemy uniknąć większości prowizji – ilość akcji z tego regionu też jest odrobinę większa niż w przypadku XTB, dodatkowo w Etoro można kupować akcje cząstkowe, co w przypadku małych portfeli może być plusem.

Podsumowanie – Kto wygrał XTB vs Etoro?

Na początek dodam, że w tym artykule głównie rozważaliśmy kwestie związane z inwestowaniem w akcje i ETF-y. Etoro z uwagi na dosyć duże spready i bardzo ograniczoną platformę transakcyjną wypada blado w porównaniu do XTB jeśli chodzi o handel instrumentami pochodnymi. Przechodząc do meritum dla inwestora z polski, dla którego liczy się bezpieczeństwo możliwość dywersyfikacji i szeroki dobór instrumentów z różnych krajów zdecydowanie wygrywa XTB. Jednoczesny dostęp do polskiej giełdy, europejskiej i amerykańskiej pozwala na posiadanie jednego konta, które daje znacznie większe możliwości.

XTB vs Etoro

Naciśnij i oceń ten artykuł!
[Total: 1 Average: 5]
Podobne artykuły