Price action jest strategią inwestycyjną, a właściwie sposobem analizy polegającym na podejmowaniu decyzji inwestycyjnych w oparciu o czysty wykres ceny. Stosowanie jej oznacza wyłączenie wszystkich wskaźników, z uwagi, że są one tylko pochodną ceny. Price action cieszy się szczególnym zainteresowaniem m.in. na rynku walutowym, ponieważ nie ma na nim dokładnej informacji o wolumenie oraz liczbe przeprowadzonych transakcji. Traderzy posługujący się tą metodologią stosują głównie formacje świecowe oraz cenowe, wyszukując odpowiednie miejsca do zajęcia pozycji na podstawie klasycznych poziomów wsparcia i oporu.
#1 Jak wyznacza się trend metodą Price Action i kiedy następuje jego zmiana
Trend wyznaczamy według najprostszej z możliwych metod czyli zasady następujących po sobie coraz wyższych szczytów i dołków dla trendu wzrostowego i dla trendu spadkowego coraz niższych szczytów i dołków. Najlepiej obrazuje to poniższy schemat.
Przykład prosto z rynku:
Schemat trendu spadkowego:
Przykład z rynku:
Jeżeli już wiemy jak rozpoznać trend wzrostowy i trend spadkowy zastanówmy się jak zmienia się trend.
Pierwszy sygnał do zmiany trendu pojawia się kiedy rynek zmienia swoją dotychczasową sekwencję wybijając ostatni szczyt lub dołek. Natomiast potwierdzenie następuje w momencie kiedy cena dokona korekty i wybije wcześniej wyznaczany poziom (na wykresie – zmiana trendu).
Jak to wygląda w praktyce? Świetnie pokazuje to poniższy przykład:
Adekwatna sytuacja również występuje w przypadku trendu spadkowego. Następuje duża fala spadkowa, która wybija ostatni istotny dołek – pierwszy sygnał zmiany trendu (dla bardziej doświadczonych inwestorów już może być to okazja do szukania pozycji krótkich w trakcie trwającej korekty).
#2 Wyznaczanie poziomów do zajęcia pozycji (wsparcia i opory)
Metoda price action bazuje głównie na klasycznych elemantach analizy technicznej, dlatego też do wyznaczenia odpowiednich poziomów do zajęcia pozycji kierujemy się wsparciami oraz oporami, lub bazując na systemie Supply & Demand.
Najczęściej spotykanym zjawiskiem w analizie ceny jest zmiany biegunów czyli zamiana wsparcia w opór po jego uprzednim przebiciu. Najlepiej pokazuje to poniższy schemat:
Zobaczmy jak sprawdza się to rynku:
Poziomy wsparć i oporów są oczywiście również tworzone w momencie kiedy cena bardzo często zatrzymuje się na danym obszarze, do tego wrócimy jeszcze w kolejnych artykułach.
Bardzo ważnym miejscem, w którym często zatrzymuje się cena jest również obszar, w którym rynek broni się na ostatnim szczycie lub dołku – jest to poziom, gdzie inwestorzy dokonują decyzji, co będzie dalej.
Obrona ostatniego szczytu i dołka
Spójrzmy na przykład z rynku, jak widać obrona omawianych poziomów ma miejsce cały czas. Wykres pokazuje pierwszy test obrony ostatniego dołka oraz kolejną sytuację, w której rynek po zrobieniu nowego dołka, dokonuje korekty, która nie ma już siły…kupujący poddaja sie w okolicach ostatniego szczytu zamykając swoje pozycje, następuje nowa fala sprzedaży i stworzony zostaje kolejny dołek.
Oczywiście podstawą strategii opartej na price action będą formacje świecowe.
#3 Strategia price action – sygnały wejścia w pozycje
1. Formacja Pin bara – najlepiej sprawdza się w trendzie, jednak również można szukać sygnałów odwrócenia trendu na mocnych poziomach.
Przeciwko trendowi:
2. Formacje Outside bar’a – maksimum drugiej świecy/bara znajduje się powyżej maksimum świecy pierwszej – świeca całkowicie pokrywa pierwszą świecę/bar.
3. Inside bar – druga świeca w formacji znajduje się w całości pomiędzy maks/min. świecy poprzedzającej – świeca sugeruje niezdecydowanie. Transakcja powinna zostać zawarta na wybicie transakcji insidebar – stop loss pozostawiony na min. świecy pierwszej lub drugiej w formacji. Przedstawiona na wykresie powyżej.
4. Formacja objęcia czyli Engulfing pattern – druga świeca obejmuje swoim korpusem pierwszą.
Wykorzystanie price action – PA to nie tylko poziomy S/R, to również linie trendu, możliwe jest dodanie poziomów Fibonacciego i EMA 21, 8 na wykresie dziennym jako docelowe poziomy korekt.
#4 Siła i słabość sekret Price Action
Analizę price action kończy analiza siły i słabości, czyli znalezienie sił, które na rynku dominują, a które przegrywają – to klucz do sukcesu w poprawnej identyfikacji impulsu oraz korekty.
Zwróć uwagę, że korekty zwykle są powolne – zwykle trwają dłużej (rynek pokazuje słabość), natomiast impulsy są dynamiczne i trwają krócej (rynek pokazuje siłę).
Najlepsze bezpłatne kursy inwestowania metodą Price Action
Nauka Price action może dla wielu osób być wyzwaniem, dlatego najlepiej uczyć się od profesjonalistów. Gorąco polecam kurs Marcina Tuszkiewicza, który jest dostępny całkowicie bezpłatnie na platformie XTB. Można go odebrać klikając w ten link. Jeśli nie chcecie wydawać tysięcy złotych na start, to zdecydowanie możecie przejrzeć cały zestaw różnych bezpłatnych kursów inwestycyjnych!
Książki o Price Action – jak zacząć uczyć się inwestowania?
Książki związane z analizą techniczną czy też ściśle ze strategią price action mogą być ciekawym sposobem na rozpoczęcie nauki inwestowania.
Poniżej znajduje się lista książek z tej dziedziny, które warto przeczytać:
- YTC Price Action Trader – Lance Beggs
- Price Action Chronicles – Bryce Gilmore
- Inside Bar – Maciej Goliński
- Analiza Price Action: Trendy i Odwroty – Al Brooks
3 pierwsze pozycje z pewnością można polecić na początek, zdecydowanie trudniejszą pozycją dla początkujących inwestorów będą książki Ala Brooksa głównie z uwagi na dużą liczbę opisów w stosunku do ilości zdjęć.
Analiza techniczna w tym szczególnie metoda Price Action jest zdecydowanie lepiej widoczna na wykresach/obrazkach, dlatego najlepszą metodą nauki powinny być jednak na początek bezpłatne kursy i szkolenia.
Podsumowanie
Jak widać strategia oparta na price action ma wiele czynników. Poniżej lista rzeczy, o których musisz pamiętać przed zawarciem transakcji.
- Jaki jest trend na rynku?
- Czy rynek znajduje się w pobliżu istotnych wsparć / oporów?
- W jaki sposób cena zmierza do poziomu, który obserwujemy? Czy widoczna jest siła czy słabość?
Dodatkowo, pamiętaj o kilku zasadach:
- Dobrze inwestować z trendem z wyższego interwału
- Nie wszystkie poziomy wsparć i oporów nadają się do zawierania transakcji
- Godzina zawarcia transakcji ma duże znaczenie – nie inwestuj poza głównymi sesjami
W celu kompleksowego zapoznania się z tą techniką należy przeczytać również artykuł dotyczący formacji świecowych i fałszywych wybić.