Broker eToro – opinie, opłaty, platforma i konto demo I Recenzja 2022

etoro logo demo

eToro to dobrze znany izraelski fintech założony w 2007 roku, rozpoznawany m.in. z funkcji handlu społecznościowego, a ostatnio z zerowych prowizji na akcjach.

Spółka obsługuje klientów z Polski za pośrednictwem podmiotu regulowanego  przez Cypryjską Komisję Papierów Wartościowych i Giełd (CySEC). Broker nie jest notowany na żadnej giełdzie przez co nie możemy zajrzeć do jego sprawozdań finansowych, pomimo tego z uwagi na regulacje FCA (Wielka Brytania) i ASIC (Australia) jest uważany za bezpieczny podmiot.

Podstawowe informacje o brokerze

FirmaeToro (Europe) Ltd.
Kraj (siedziba)Cypr
Rok powstania2007
RegulacjeCySEC, FCA
Typ brokeraMarket Maker
Dźwignia1:30
Polski supportNIE
Ochrona przed ujemnym saldemTAK
Handel akcjamiTAK
Konto demoTAK

Etoro opinie o brokerze – co mówią inwestorzy?

Etoro nie jest fizycznie obecne na polskim rynku (nie ma oddziału), natomiast mimo tego jest bardzo agresywnym graczem. Widać to np. po kampaniach marketingowych serwowanych na YouTube. Broker z pewnością nie jest przeznaczony dla osób, które mają już większe doświadczenia z inwestowaniem. Broker jest nastawiony przede wszystkim na prostotę, co najprawdopodobniej może spodobać się wielu początkującym inwestorom.

Zalety:

  • handel społecznościowy
  • akcje bez prowizji
  • dobry dla początkujących

Wady:

  • ograniczona liczba akcji w tym brak dostępu do GPW
  • dosyć wysokie spready na innych instrumentach
  • brak dostępu do zaawansowanych narzędzi

Opłaty w Etoro

Poniżej przedstawiamy zestawienie opłat za kwestie nie związane z samym inwestowaniem:

Opłata za otwarcie kontaNIE
Opłata za brak aktywności10$ miesięcznie po roku nieaktywności
Opłata za wpłate0 PLN
Opłata za wypłatę środków5$

Dodam tylko, że broker nie przetłumaczył wszystkich obowiązujących opłat i prowizji na język polski tak, żeby każdy inwestor miał jasność za co płaci. Tabela po angielsku znajduje się tutaj.

Jak założyć konto demo w Etoro?

Konto demo otwieramy dokładnie w taki sam sposób jakbyśmy chcieli założyć normalne konto:

  1. Wchodzimy na stronę etoro
  2. Klikamy przycisk „Dołącz teraz”
  3. Wypełniamy poniższy formularz

etoro jak założyć konto

Dlaczego handel akcjami bez prowizji w Etoro jest możliwy?

Przede wszystkim akcje to tylko jeden z produktów Etoro, firma posiada w swojej ofercie również waluty, indeksy czy kryptowaluty CFD, które cechują się zdecydowanie większą marżowością. Dodatkowo platforma często nie serwuje nam najlepszej dostępnej w danym momencie oferty kupna lub sprzedaży akcji (co oznacza, że kupując akcje za pośrednictwem innego brokera moglibyśmy uzyskać bardziej korzystną cene – podkreślam, że zmiany są marginalne, ale można upatrywać tutaj albo chęci zysku brokera, ale uczestnictwa transakcjach brokera/podmiotu pośredniczącego lub innej giełdy). Sam broker na swojej stronie pisze, że akcje kupowane u niego nie mają markupu.

Kolejny aspekt to fakt, że walutą konta jest tylko USD i w przypadku kupna akcji w innych walutach broker nalicza opłate za przewalutowanie, które wynosi 50 pipsów (w przypadku etoro chodzi o „duży pips” – 4 miejsca po przecinku).

Czy warto kopiować ruchy w etoro – opinie uczestników

Do copy tradingu nigdy nie miałem dobrego nastawienia głównie z uwagi na mocne lewarowanie uczestników lub brak ustawiania stop lossa… przez jakiś czas to działa. Świetnym przykładek jest inwestor „netchart”, któremu można powiedzieć, że świetnie szło w 2020 i 2021 roku. Niestety w kwietniu zrobił coś nieoczekiwanego prawdopodobnie zbyt duży lewar (brak stop lossa), słaba dywersyfikacja itd. Co z tego jak zarobisz 142% w 2020 roku zapłacisz od tego podatek 19%, podobnie w 2021 roku i na koniec cokolwiek byś miał tracisz od tej dużej zarobionej kwoty prawie 92%!!! Pojawia się tutaj następujące pytanie, wolisz zaufać sobie czy losemu „guru”, o którym nie wiesz za dużo i w każdej chwili może mieć „gorszy okres”. Pojawia się zasadnicze pytanie, czy copy trading jest zły? Tutaj moim zdaniem dla każdego odpowiedź jest inna, ale wiem jedno na pewno „copy trading” to nie tylko klikanie „kopiuj” i zapominanie o tym co ktoś robi z Twoimi pieniędzmi; chyba, że lubisz pojechać na weekend i zobaczyć, że wartość Twojego portfela prawie spadła do zera…

etoro kopiowanie opinie

Podsumowanie – czy warto inwestować w Etoro?

Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie, przede wszystkim tak jak kilkukrotnie wspomniałem jest to broker przede wszystkim dla początkujących inwestorów, którym odpowiadają proste rozwiązania i nie zależy na dostępie do polskiego rynku.

Rekomendacja: Broker dla początkujących
Główny atut: Bezprowizyjny handel akcjami
Główna wada: Platforma transakcyjna

Naciśnij i oceń ten artykuł!
[Total: 2 Average: 4.5]
Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Podobne artykuły