Formacje świecowe

formacje świecowe

Formacje świecowe są jednym ze skuteczniejszych narzędzi analizy technicznej. Mają zastosowanie na wszystkich interwałach – im wyższy tym większe znaczenie danej formacji. Pokazują one sentyment jaki występuje na rynku, jest to doskonałe narzędzie zarówno dla początkujących jak i profesjonalnych inwestorów. Formacje świecowe sygnalizują moment zawarcia transakcji – jeśli znane jest już miejsce gdzie szukano potwierdzenia w postaci zmiany układu sił na rynku.

formacje swiecowe

Najskuteczniejsze formacje świecowe

  1. MlotMłot –  jest to zdecydowanie jedna z najsilniejszym formacji świecowych – szczególna wymowa tej formacji może być zaobserwowana na wykresie dziennym. Obrazuje walkę byków i niedźwiedzi – na początku wygrywała podaż spychając cenę bardzo nisko, później pojawił się popyt (np. większy inwestor), który pozwolił zamknąć cenę w pobliże poziomu otwarcia świecy. To również najczęściej występująca formacja na rynku. Warto zwrócić zanotować, że powinna pojawiać się na dołkach np. jako potencjalny koniec korekty na odpowiednim poziomie wsparcia. Nietrudno znaleźć przykład rynkowy:Mlot przyklad rynkowyMłotScreenHunter 01 Nov. 11 21.482. Spadająca gwiazda – pokazuje sytuacji gdzie byki zwyciężały na początku sesji pchając cenę do góry, jednak pod koniec presja niedźwiedzi – sprzedających była tak ogromna, że cena zamknęła się w pobliżu ceny otwarcia.  Przykład z rynku:


Spadajaca gwiazda przyklad rynkowy 

formacja objecia hossy

3. Formacja objęcia hossy (ang. engulfing pattern) – układ dwóch świec, korpus drugiej obejmuje korpus poprzedniej. Jeśli połączymy świece otrzymamy formacje młota – o tej metodzie dowiesz się poniżej tego artykułu. Objęcie hossy występuje na dołkach.

objęcie hossy

Objecie bessy

 

 4. Formacja objęcia bessy  – formacja złożona z dwóch świec, bliźniacza do formacji objęcia hossy. Po połączeniu świec powstaje spadająca gwiazda.

Przykład z rynku:

Objecie bessy przyklad rynkowy

przenikanie5. Formacja przenikania – jest słabszą wersją objęcia bessy pojawia się po zakończeniu trendu, bądź korekty na dołkach w trendzie wzrostowym. Pierwsze ze świec formacji jest czarna, co przekonuje o kontynuacji spadków, jednak kolejna otwiera się ( na giełdzie), poniżej pierwszej, a następnie cena podąża w kierunku północnym zamykając się powyżej poziomu 50% pierwszej świecy. Im świeca wchodzi wgłąb pierwszej tym ma silniejszą wymowę; połączone świece tworzą młota.

Przenikanie przyklad rynkowy

Zaslona ciemnej chmury6. Zasłona ciemnej chmury – formacja występuje na końcu korekty wzrostowej, gdzie po silnej białej świecy świadczącej o dominacji byków, pojawia się czarna. Druga świecy musi objąć minimum 50% korpusu pierwszej świecy. W przypadku giełdy – zwykle przy drugiej świecy występuje luka, która pokazuje chęć kontynuacji wzrostów. Po połączeniu świec otrzymuje spadającą gwiazdę – formacja ma słabszą wymowę niż objęcie bessy.

Zaslona ciemnej chmury przyklad

Technika łączenia świec

laczenie swiec

Świeca łączona powstaje w następujący sposób:

1. Cena otwarcia pierwszej świecy jest ceną otwarcia świecy łączonej.
2 .Cena zamknięcia ostatniej świecy jest ceną zamknięcia świecy łączonej.
3. Najwyższy wierzchołek formacji, czyli górny cień, stanowi maksimum świecy łączonej.
4. Najniższy wierzchołek formacji, czyli dolny cień stanowi minimum świecy łączonej.
Więcej formacji świecowych można znaleźć również we wpisie price action.
Oceń ten wpis ->
5/5
Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

Podobne artykuły