Formacje świecowe są jednym ze skuteczniejszych narzędzi analizy technicznej. Mają zastosowanie na wszystkich interwałach – im wyższy tym większe znaczenie danej formacji. Pokazują one sentyment jaki występuje na rynku, jest to doskonałe narzędzie zarówno dla początkujących jak i profesjonalnych inwestorów. Formacje świecowe sygnalizują moment zawarcia transakcji – jeśli znane jest już miejsce gdzie szukano potwierdzenia w postaci zmiany układu sił na rynku.
Najskuteczniejsze formacje świecowe
Formacja Młota
Młot to zdecydowanie jedna z najsilniejszym formacji świecowych – szczególna wymowa tej formacji może być zaobserwowana na wykresie dziennym. Obrazuje walkę byków i niedźwiedzi – na początku wygrywała podaż spychając cenę bardzo nisko, później pojawił się popyt (np. większy inwestor), który pozwolił zamknąć cenę w pobliże poziomu otwarcia świecy. To również najczęściej występująca formacja na rynku. Warto zwrócić zanotować, że powinna pojawiać się na dołkach np. jako potencjalny koniec korekty na odpowiednim poziomie wsparcia. Nietrudno znaleźć przykład rynkowy:
Spadająca gwiazda
Formacje pokazuje sytuacje gdzie byki zwyciężały na początku sesji pchając cenę do góry, jednak pod koniec presja niedźwiedzi – sprzedających była tak ogromna, że cena zamknęła się w pobliżu ceny otwarcia. Przykład z rynku:
Formacja objęcia hossy
(ang. engulfing pattern) – układ dwóch świec, korpus drugiej obejmuje korpus poprzedniej. Jeśli połączymy świece otrzymamy formacje młota – o tej metodzie dowiesz się poniżej tego artykułu. Objęcie hossy występuje na dołkach.
Formacja objęcia bessy
Formacja złożona z dwóch świec, bliźniacza do formacji objęcia hossy. Po połączeniu świec powstaje spadająca gwiazda.
Przykład z rynku:
Formacja przenikania
Jest słabszą wersją objęcia bessy pojawia się po zakończeniu trendu, bądź korekty na dołkach w trendzie wzrostowym. Pierwsze ze świec formacji jest czarna, co przekonuje o kontynuacji spadków, jednak kolejna otwiera się ( na giełdzie), poniżej pierwszej, a następnie cena podąża w kierunku północnym zamykając się powyżej poziomu 50% pierwszej świecy. Im świeca wchodzi wgłąb pierwszej tym ma silniejszą wymowę; połączone świece tworzą młota.
Zasłona ciemnej chmury
Formacja występuje na końcu korekty wzrostowej, gdzie po silnej białej świecy świadczącej o dominacji byków, pojawia się czarna. Druga świecy musi objąć minimum 50% korpusu pierwszej świecy. W przypadku giełdy – zwykle przy drugiej świecy występuje luka, która pokazuje chęć kontynuacji wzrostów. Po połączeniu świec otrzymuje spadającą gwiazdę – formacja ma słabszą wymowę niż objęcie bessy.
Technika łączenia świec
Świeca łączona powstaje w następujący sposób:
Bezpłatny kurs inwestowania za pomocą formacji świecowych
Formacje świecowe w wielu strategiach inwestycyjnych są kluczowe do zajmowania transakcji na rynku. Niektórzy brokerzy oferują bezpłatne kursy inwestycyjne taki jak ten bezpłatny kurs price action prowadzony przez Marcina Tuszkiewicza, który ma aż 6 godzin i składa się z kilkunastu lekcji. Dla innych, którzy interesują się dodatkowo analizą wolumenu lub geometrią rynku, najlepszym wyborem będzie bezpłatny kurs VSA lub geometrii rynku dostępny w XTB. Wymienione kursy są zdecydowanie polecane zarówno dla początkujących, jak i zaawansowanych inwestów, każdy z nich zaczyna się od podstawowych zagadnień i przechodzi do bardziej zaawansowanych.
Najczęściej zadawane pytania
Jakie warto przeczytać książki dotyczące formacji świecowych?
Najczęściej polecaną książką jest „Świece japońskie i analiza wykresów cenowych” Steva Nisona.
Jakie formacje świecowe sygnalizują zmianę trendu na wzrostowy?
Do formacji świecowych odwrócenia trendu na wzrostowy zaliczamy: formacja młota, formacje objęcia hossy czy formacje przenikania.
Jakie formacje świecowe sygnalizują zmianę trendu na spadkowy?
Do formacji świecowych odwrócenia trendu na spadkowy zaliczamy: formacje spadającej gwiazdy, objęcia hossy czy zasłony ciemnej chmury.