Co do zasady prowadzenie konta jest bezpłatne i w XTB opłaty dodatkowe mogą się w ogóle nie pojawić, jeśli spełnione zostaną odpowiednie warunki. Co należy zrobić? Jakie koszty można ponieść, a w jaki sposób uniknąć opłat, które mogą zostać naliczone?
XTB opłaty – co zaskakuje w ofercie brokera?
XTB znany jest między innymi ze swojej bezkonkurencyjnej oferty na handel akcjami i ETF-ami bez prowizji. W ofercie brokera można jednak spotkać opłaty, które nieuważanym mogą umknąć. Na co należy uważać i jakie opłaty przyszykował broker? Poniżej wymienimy te, na którzy klienci zwracają najczęściej uwagę:
- Opłata za brak aktywności
- Opłata za przewalutowanie
- Przelewy wychodzące w USD
Opłata za wypłaty mniejsze niż 500 PLN(broker zrezygnował już z pobierania tej opłaty teraz wypłaty z konta są darmowe w każdej kwocie)
W tym artykule dowiesz się co zrobić, żeby uniknąć każdej z tych opłat i cieszyć się w 100% darmowym kontem XTB z najlepszymi prowizjami na polskim rynku!
Opłaty za prowadzenie konta w XTB. Jak uniknąć opłaty za brak aktywności?
Prowadzenie konta w XTB jest darmowe, chyba że rachunek jest nieaktywny przez dłużej niż 365 dni, później naliczana jest tzw. opłata za brak aktywności rzędu 10 euro miesięcznie. Jak jej uniknąć? Wystarczy spełnić tylko jeden z trzech poniższych warunków:
- Dokonać dowolnej transakcji w ciągu roku – nie powinno to być czymś trudnym (może być to zakup akcji lub nawet pozycja na CFD 0,01 lota)
- Nie posiadać na koncie wolnych środków – saldo na rachunku w XTB nie osiągnie minusowych poziomów, dlatego jeśli nie zamierzasz korzystać z konta najlepszym sposobem może być wypłata wszystkich środków
- Posiadać na koncie dowolnych akcji lub ETF-ów – to dla wielu może być zaskoczenie, nie ma tej informacji w tabeli opłat i prowizji, ale z przeprowadzonych testów w takiej sytuacji nie zostanie naliczona opłata
- Założyć konto IKE – zgodnie z najnowszą aktualizacją w tabeli opłat i prowizji brokera posiadanie takiego konta blokuje możliwość naliczania tej opłaty
Opłata za przewalutowanie – kiedy jest naliczana?
Kupując zagraniczne akcje i ETF-y w XTB posiadajac na koncie PLNy zostanie naliczone opłata za przewalutowanie, która wynosi 0,5% wartości transakcji (jeśli dokonujemy przewalutowania w weekend ta wartośc wzrasta do 0,8%). Biorąc pod uwagę, że samo kupno jest darmowe ten koszt w porównaniu do innych brokerów wcale nie jest taki duży, ale można jej uniknąć w prosty sposób! Jak?
Załóż subkonta w walutach obcych i przelej środki w USD lub EUR. Pamiętajmy natomiast, że nawet wymieniając środki w kantorze internetowych i tak za taką zamianę zostanie naliczona prowizja rzędu 0,25%, dlatego jeśli inwestujemy długoterminowo i chcemy uprościć ten proces wydaje się, że można na to przymknąć oko, bo oszczęność nie jest aż tak duża, a dla inwestorów liczy się przede wszystkim prostota!
Wymiana walut w XTB – ile to kosztuje?
Broker niedawno wprowadził do swojej oferty możliwość wymiany walut, która jest dostępna z poziomu platformy inwestycyjnej. Koszt wymiany to 0,5% w dni robocze oraz 0,8% w weekendy. Co ważne broker wymienia środki po kursie międzybankowym, który jest zdecydowanie bardziej konkurencyjny niż np. Revolut.
Jeśli chcesz wiedzieć jak dokonać wymiany walut w XTB – sprawdź nasz poradnik – krok po kroku.
Czy przelewy w XTB są bezpłatne?
Przelewy w XTB są bezpłatne zarówno przychodzące jak i wychodzące jeśli kwota wypłaty przekracza 500 PLN, w innym wypadku jak na przykładzie poniżej zostanie naliczona kwota 50 PLN.
Nawe jeśli mamy na koncie kwotę poniżej 500 PLN, a chcemy wypłacić środki z konta, żeby jej uniknąć wystarczy dopłacić środki tak, żeby znalazło się na nim powyżej 500 PLN.
Aktualizacja: 12 sierpnia 2023 roku opłata za wypłatę środków poniżej 500 PLN została wycofana, to dobra wiadomość dla klientów XTB.
Część negatywnych opinii o XTB, które można spotkać w Internecie dotyczy naliczania opłat przy wypłacie środków w USD, czy są one zasadne?
Prawdą jest, że XTB nie pobiera żadnych opłat za przelewy, jednak opłaty są pobierane przez banki pośredniczące w danej transakcji i kwota tej operacji niestety jest nieznana zwykle wynosi kilkanaście USD. Taki komunikat ujrzymy również w momencie próby wypłaty środków z konta:
Warto tutaj dodać, że kwestia opłat za przelewy dotyczy tylko USD i wypłat środków, opłata nie zostanie pobrana w przypadku wpłaty środków.
Jak uniknąć opłaty za przelew w USD w XTB?
XTB posiada konta w PEKAO S.A., dlatego najprostszym sposobem uniknęcia opłat za przelew jest założenie konta dolarowego w PEKAO S.A., dzięki temu zabiegowi środki na rachunku pojawiają się też znacznie szybciej, a my będziemy cieszyć się bezpłatnymi wypłatami w USD.
Z drugiej strony pamiętajmy też, że decydując się na długofalowe inwestowanie co miesiąc czy nawet co kwartał nie będziemy chcieli wypłacać środków tylko będziemy je dalej reinwestować, dlatego nawet w przypadku braku posiadania takiego konta są to raczej koszty „jednorazowe”. Tutaj warto też rozważyć choćby z tego powodu czy chcemy decydować się na prowadzenie swoich inwestycji w PLN czy w USD.
Tabela opłat i prowizji w XTB – jak ją znaleźć?
Jeśli chcesz znaleźć pełną tabelę opłat i prowizji znajduje się ona na stronie brokera pod tym linkiem – https://www.xtb.com/pl/oferta/informacje-o-rachunku/rodzaje-rachunkow
Znajdziecie tam wszystkie informacje odnośnie potencjalnych kosztów wynikających z inwestowania w XTB, nie sposób wspomnieć w tym artykule o wszystkich drobnych rzeczach, z których 99% z nas nie skorzysta jak np. opłata za wystawienie zestawienia transakcji w formie papierowej zamiast bezpłatnej formy elektronicznej.
Obrót większy niż 100 000 euro miesięcznie? Ile zapłacę prowizji w XTB?
Obrót do kwoty 100 000 euro miesięcznie na koncie w XTB jest bezpłatny, co jest największym atutem brokera. Co jednak gdy przekroczymy ten limit? Niezależnie od rodzaju rynku będzie to 0,2% wartości transakcji, minimalnie 10 euro. Chociaż przekroczenie tego poziomu wydaje się być dla przeciętnego inwestora dosyć trudno warto sprawdzać ile zostało darmowego obrotu jeszcze do wykorzystania?
Jak to sprawdzić wykorzystany miesięczny obrót? Wystarczy wejść w okno transakcji i na dole znajdziemy ilość pozostałego obrotu w danym miesiącu!
Opłata depozytowa (custody fee) – kiedy ją zapłacę?
W XTB przechowywanie papierów wartościowych jest bezpłatne do kwoty 250 000 EUR czyli przy obecnym kursie (4,30 ) około 1 075 000 PLN. Powyżej tej kwoty opłata wynosi 0,2% jednak dotyczy kwoty tylko, od której wartość papierów wartościowych jest przekroczona czyli posiadając akcje o wartości 300 000 EUR zapłacimy opłatę tylko od kwoty 50 000 EUR.
Dobrą wiadomością jest, że każdy chciałby mieć taki „problem” w postaci tak dużego portfela. Warto dodać, że na tle konkurencji polskiej konkurencji ta oferta wygląda co najmniej dobrze.
Podsumowanie – Czy XTB to tani i godny polecenia broker?
XTB jako broker posiadający najtańszą ofertę na rynku i nowoczesną platformę inwestycyjną zdecydowanie króluje wśród innych polskich podmiotów. Wszystkie opłaty i prowizje, które występują w ofercie brokera można w łatwy sposób ominąć i dzięki temu można zaoszczędzić dodatkowe pieniądze. Warto pamiętać, że w dzisiejszym realiach większość kont maklerskich w Polsce jest niestety płatna, często niezależnie od dokonywanego obrotu i innych czynników.
W przypadku XTB możemy cieszyć się z bezkonkurencyjnej prowizji 0% za handel akcjami i ETF-ami, która w skali roku jest dla nas w zależności od obrotów zaoszczędzić kilkaset lub nawet kilka tysięcy złotych! Polecamy zapoznać się w całości z naszą recenzją i oceną konta maklerskiego w XTB.
Jeśli pomogliśmy Ci odpowiedzieć na trudne pytania związane z ofertą XTB, będziemy zobowiązani jeśli założysz konto z naszego linku – wtedy wspierasz rozwój tego serwisu. Dziękujemy!
Pamiętaj! Inwestowanie jest ryzykowne. Inwestuj odpowiedzialnie.