Szukaj

Plus500 opinie i recenzja – czy warto inwestować u tego brokera?

plus500 logo

Plus500 to globalny broker kontraktów CFD notowany na Giełdzie Papierów Wartościowych w Londynie (LSE), który został założony w 2008 roku w Izraelu. Broker jest regulowany przez międzynarodowe instytucje takie jak brytyjski FCA, CySec czy Australijski ASIC.

Biorąc pod uwagę regulatorów, obecność na giełdzie oraz historię jest uważany za jednego z bezpieczniejszych brokerów jeśli chodzi o ryzyko bankructwa. Natomiast opinie o brokerze plus500 nie są już takie jednoznaczne.

Plus500 – Najważniejsze informacje:

FirmaPlus500 Ltd.
Kraj (siedziba)Cypr
Rok powstania2008
LicencjeFCA, CySEC, ASIC
Typ brokeraMarket Maker
PlatformaWeb, IOS, Android
Maks. dźwignia1:30
Polski supportTAK
Ochrona przed ujemnym saldemTAK
Ilość instrumentów2000 +
Instrumenty CFDWaluty, Surowce, Indeksy, Kryptowaluty, Akcje i ETF-y
Konto demoTAK
Minimalna wpłata100 USD
Minimalny wolumen0,01

Oferta Plus500 – w co można inwestować u brokera?

Plus500 oferuje szeroki dostęp do różnych instrumentów, jednak na próżno na razie w jego ofercie szukać akcji i ETF-ów, na ten moment są to tylko instrumenty CFD (Kontrakty Różnic Kursowych).

Pary walutowe70
Indeksy CFD26
Akcje CFD1900
ETF-y CFD95
Surowce CFD25
Kryptowaluty CFD14

Plus500 opinie o brokerze (wady i zalety)

Plus500 posiada raczej mieszane opinie w internecie, jest to spowodowane głównie tym, że jest to broker dla początkujących inwestorów. Posiada prosty interfejs bez skomplikowanych funkcjonalności oraz ograniczoną ilość instrumentów.

Plus500 to broker, który zadowoli osobę, która rozpoczyna swoją przygodę z inwestowaniem, jednak wraz z jej rozwojem zauważy, że ofercie brokera sporo brakuje.

Zalety
Wady

  • Prosta platforma inwestycyjna
  • Duży wybór instrumentów
  • Globalny, regulowany broker
  • Szybki i intuicyjny proces rejestracji

  • Brak prawdziwych akcji i ETF-ów
  • Słabe wsparcie dla polskiego klienta
  • Brak zaawansowanych narzędzi analizy technicznej
  • Ograniczona oferta edukacyjna

Podsumowując pomimo tego, że przeglądając internet możemy znaleźć skrajne opinie o brokerze plus500, to będzie on świetny dla osób, które chcą spróbować swoich sił na rynku, jednak nie zadowoli bardziej wytrawnych „graczy”. Dla nich zdecydowanie lepszym wyborem będzie XTB.

Platforma plus500 – jak działa aplikacja inwestycyjna? Opinia

Jak już wcześniej wspomniałem broker poszedł w prostotę, dlatego nietrudno będzie odnaleźć się na samej platformie, aczkolwiek nie uraczymy w niej bardziej zaawansowanych funkcji (to samo nie tyczy się też interfejsu jest aż za prosty, graficznie zdecydowanie odbiega od najnowszych platform transakcyjnych). Opinia o aplikacji Plus500 wśród bardziej zaawansowanych inwestorów nie jest pozytywna.

Zakładanie darmowego konta demo

Do założenia konta demonstracyjnego wystarczy nasz adres email i hasło, można powiedzieć, że to spory plus, z drugiej strony widać, że tym sposobem trudniej o kontakt osoby do pomocy przy korzystaniu z aplikacji.

Dosyć dużym plusem konta demo w Plus500 jest możliwość ustawienia jaką kwotą chcemy inwestować, czego dokonujemy w zakładce „Fundusze”:

Jak zasilić konto demo w plus500

Żeby doładować konto, następnie musimy kliknąć w „ustaw fundusze konta demo”, następnie wpisać kwotę pomiędzy 500 a 200 000 PLN.

Po założeniu konta demo i jego zasilenia przechodzimy do dosyć surowego ekranu z wykresem (zakładka „handel”):

plus500 opinia konto demo

Składanie zleceń na platformie plus500jak grać?

Tutaj na szczęście nie ma specjalnej filozofii, wybieramy instrument, ustawiamy wolumen i już możemy handlować; można też użyć funkcji stop loss i takie profit, które na platformie może i słusznie nazywają się nieco inaczej.

Platforma plus500 składanie zleceń - jak grać

W przypadku zamykania transakcji ekran wygląda w ten sposób:

Jak grać plus500 - zamykanie pozycji

Dzięki temu bez problemu zobaczymy jaką stratę ponosimy przy zamykaniu transakcji, możemy też zamknąć tylko część zlecenia, odpowiednio zmniejszając wartość klikając „-„.

Konto demo w Plus500 to na pewno dobry sposób, żeby sprawdzić swoje siły na rynku i nauczyć się jak grać (inwestować), należy jednak pamiętać, że na dobrą sprawę większość brokerów posiada tego typu konta.

Analiza techniczna i inne funkcje

Kilka razy wspomniałem już o tym, że jeśli chodzi o dodatkowe funkcje, to platforma naprawdę nimi nie grzeszy. Trudno powiedzieć, że nic nie można zrobić jeśli chodzi o analizę techniczną, ale naprawdę jest ona dosyć „toporna”. Oczywiście są wykresy i pewnie dla niedzielnego użytkownika będzie to wystarczające, ale od jednego z największych brokerów na świecie zdecydowanie wymagałbym więcej.

platforma plus500 analiza techniczna

Plus500 – jak grać? Jak inwestować? Porady

Wielu inwestorów na poczatku drogi zastanawia się jak grać (inwestować), żeby odnieść sukces. Co zrobić, żeby nie tracić pieniędzy i zacząć zarabiać? Inwestowanie nie jest proste i wymaga dużo samodyscypliny, dlatego kluczowe jest stworzenie własnej strategii inwestycyjnej.

Do tego konieczne może być wzięcie udziału w płatnych lub bezpłatnych kursach inwestycyjnych, które pomogą usystematyzować wiedzę.

Jeśli chciałbyś zacząć grać typowo „intuicyjnie” pamiętaj, że kluczowe jest ustawianie zleceń stop loss i odpowiednie zarządznie ryzykiem w stosunku do posiadanego kapitału.

Plus500 sponsorem Legii Warszawa

W 2020 roku Plus500 zostało głównym sponsorem Legii Warszawa i od początku sezonu 2020/21 logo firmy widnieje na froncie koszulki aktualnych Mistrzów Polski. Ten ruch oznacza wzrost zainteresowania brokera Polską. Warto zauważyć, że jest to trzeci klub piłkarski w portfelu sponsorskim spółki (od 2015 roku Plus500 jest sponsorem klubu Atletico Madryt).

plus500 sponsor legia

Ten ruch zdecydowanie pokazuje, że Polska będzie w najbliższych latach w ścisłym kręgu zainteresowań spółki, co miejmy nadzieję przełoży się na jakieś dodatkowe „atrakcje” dla polskich klientów oraz może przełożyć się na wzrost pozytywnych opinii o Plus500.

Plus 500 – opłaty, prowizje, wpłaty i wypłaty środków

Plus 500 tak jak każdy inny broker posiada zestaw zasad dotyczących wpłat i wypłat oraz zbiór dodatkowych opłat, które obowiązują każdego klienta.

Wypłata środków

Plus 500 nie nalicza opłat za wypłaty środków, opłaty można natomiast ponieść w przypadku wypłaty środków dla USD – tutaj koszty zwiększane są przez banki pośredniczące.

Wpłata środków na konto (minimalna wpłata)

W przypadku wpłat na konto nie są pobierane opłaty. Wpłat można dokonywać za pomocą:

  • Międzynarodowych kart płatniczysz
  • Przelewów bankowych (bezpłatnie)

Minimalna wpłata na konto w Plus500 wynosi 100$.

Plus 500 opłaty – czy istnieją ukryte koszty?

W Plus 500 opłaty pobierane są w postaci „spreadu” – kosztu transakcyjnego, opłaty „overnight” tzw. swap za przetrzymywanie pozycji przez noc, oraz w przypadku nieaktywności na koncie.

Opłata za nieaktywność zostaje pobrana raz w miesiącu i wynosi 10 USD, jeśli nie zalogujesz się na swoje konto handlowe w okresie 3 miesięcy. Opłata pobierana jest tak długo, dopóki się nie zalogujesz na konto.

Broker na jednej grafik na swojej stronie pisze, że opłaty za „przetrzymywanie pozycji” nie występują później jednak dodaje informacji, że jest opłata za „overnighty”. Nie do końca rozumiemy skąd ta różnica.

Plus500 oplaty i prowizje
Opłaty w Plus500, screen ze strony brokera. Zwracamy uwagę, że opłata za „przetrzymywanie pozycji” tak naprawdę jest pobierana.

Jak duże prowizje pobiera plus500?

Broker Plus500 nie pobiera prowizji od transakcji jej kosztem jest tzw. spread czyli różnica pomiędzy ceną kupna a sprzedaży danego instrumentu finansowego.

Plus500 nie jest na pewno najtańszym brokerem, jeśli chodzi o koszty transakcyjne znajduje się pomiędzy brokerem średnim, a drogim.

Samo pisanie, że broker nie pobiera prowizji, gdzie całą opłata jest widoczna w spreadzie nie jest zbyt uczciwym podejściem, szczególnie jeśli mówimy o początkujących inwestorach, którzy mogą nie rozumieć co to znaczy „spread” i mogą stwierdzić, że broker nie pobiera opłat za transakcje.

prowizje i spready w plus500
Źródło: strona brokera Plus500, 0% prowizji nie oznacza braku kosztów transakcyjnych.

Jak rozliczyć podatek z Plus500?

Tak jak w przypadku każdej platformy inwestycyjnej, również w przypadku Plus500 inwestor jest zobowiązany do rozliczenia podatku z zysków lub strat za dany rok.

Broker Plus500 nie wystawia PIT 8-C co szczególnie dla początkujących inwestorów może być dużym problemem. W takim wypadku inwestor jest zobowiązany do złożenia deklaracji PIT-38, w której wykazuje czy osiągnął zyski czy straty.

Rozliczenie zysków i strat jest szczególnie kłopotliwe w sytuacji, w której inwestor prowadzi konta w obcej walucie. Wtedy każdą transakcje trzeba rozliczyć po średnim kursie NBP z danego dnia, co przy dużej liczbie transakcji moze być czasochłonne.

Co do zasady w przypadku kont w PLN należy podsumować przychody i koszty, na podstawie zestawienia od brokera i później należy je uwzględnić w druku PIT-38.

Brak wystawiania PIT 8-C przez brokera Plus500 negatywnie wpływa na opinie na jego temat w internecie, nie jest to oczywiście czynność nie do przeskoczenia dla inwestora.

Warto wiedzieć! PIT 8-C ma obowiązek być wystawiony przez każdego polskiego brokera/ dom maklerski, takie rozwiązanie znacząco ułatwia rozliczenie z fiskusem, przykładem takich brokerów jest XTB czy TMS.

Czy w plus500 można inwestować w akcje?

Inwestowanie w akcje za pomocą plus500 jest niestety niemożliwe, broker umożliwia tylko inwestowanie w kontrakty CFD na akcje, które de facto pozwalają tylko na krótkoterminowe lub średnioterminowe inwestowanie z powodu naliczania opłat za przetrzymywanie pozycji tzw. punkty swapowe lub jak wspomnieliśmy wcześniej „overnighty”.

Kupując akcje CFD inwestor nie staje się właścicielem akcji tylko „gra” na wzrost lub spadek kursu danej akcji wykorzystując dźwignie finansową.

Taka sytuacja wpływa znacząco na opinie o plus500 wśród bardziej zaawansowanych inwestorów, którzy poszukują możliwości budowy długoterminowego portfela inwestycyjnego.

Plus 500 opinie i recenzja – Podsumowanie

Plus500 opinie – trudno nie powtarzać tego samego cały czas, przy tak długiej recenzji. To globalny broker, który ma ogromne ilości gotówki nie inwestuje odpowiednio w infrastrukturę, wydając pieniądze głównie na marketing, czego przykładem jest sponsoring Legii w Polsce. Zakładając konto u takiego brokera na pewno nie zostaniemy oszukani tak jak u zagranicznych firm „offshore”, ale nie zyskamy praktycznie nic poza samą możliwość handlu ze średnimi spreadami i mocno przeciętną platformą transakcyjną. Jeśli dopiero zaczynasz, ten broker może być dla Ciebie, ale jeśli szukasz czegoś na dłużej są zdecydowanie lepsze opcje na rynku. Sprawdź nasz ranking brokerów Forex.

Najczęściej zadawane pytania (FAQ):

Poniżej znajdują się najczęściej zadawane przez klientów plus500 dotyczące oferty brokera:

Co to jest nocne finansowanie?

Niekiedy na stronie brokera można znaleźć informacje o nocnym finansowaniu to nic innego jak punkty swapowe pobierane za przetrzymywanie pozycji przez noc.

Co to jest rolowanie? (rollover)

Rolowanie ang. rollover to zmiana na nową serię kontraktów terminowych w notowaniu instrumentu bazowego na platformie. Nie powinno mieć ono wpływu na faktyczny wynik na pozycji.

Czy Plus500 daje bonusy?

Ze względów na wejście interwencji produktowej (ESMA) nie ma możliwości dawania klientom bonusów w postaci dodatkowych środków na kontach klientów (nie dotyczy to klientów profesjonalnych).

Jak zapłacić podatek? (PIT 8-C)

Standardowo polscy brokerzy wystawiają PIT 8-C, niestety w przypadku zagranicznych brokerów podatek należy rozliczyć samodzielnie.

Naciśnij i oceń ten artykuł!
[Total: 7 Average: 4.9]
Podobne artykuły