Wiele osób jest świadomych występowania klasycznych formacji analizy technicznej tj. głowa z ramionami, podwójny szczyt, podwójne dno itd. Niewiele osób zdaje sobie jednak sprawę, że równie ważne są okresy konsolidacji. W tym wypadku konsolidacja może być również formacją cenową. Jest to poziom akumulacji zleceń, miejsce gdzie inwestorzy są niezdecydowani co do dalszego kierunku.
Może być zarówno formacją odwrócenia jak i kontynuacji trendu. Najczęściej składa się od 5 do 30 świec, zadaniem inwestora jest ocena i wybór bardziej prawdopodobnego scenariusza. Wewnątrz formacji – na niższych interwałach często można obserwować inne układy cenowe. Wyraźnym sygnałem do kontynuacji trendu jest fałszywe wybicie z konsolidacji przeciwko dominującemu na rynku trendowi i powrót do omawianego poziomu – idealnie tak jak w wypadku przykładu poniżej górne ograniczenie zostaje wybite i testowane od dołu.
Oczywiście większą skuteczność będzie miała w tym wypadku gra z dominującym na rynku trendem, dlatego formacje konsolidacji występujące w trendzie wzrostowym na dnach lub w obrębie wstęg złożonych ze średnich na wykresie D1 ( EMA 8 i EMA 21) będą stanowiły znakomite miejsce do rysowania się tych układów.
Niezdecydowanie objawia się również często na ekstremach pokazuje wyczerpanie, powyżej widzimy wykres EURUSD, który po dużej zniżce rozpoczął kilkutygodniową konsolidację. Utworzenie się wyższego dołka i konsolidacji na wyższym poziomie stworzyło miejsce do zajmowania długich pozycji.
Konsolidacja utworzona powyżej ważnego wsparcia jakim jest górne ograniczenia konsolidacji idealnie wpisuje się we wcześniej opisywany schemat. Wybicie z pierwszej konsolidacji nastąpiło przeciwnie z dominującym trendem jednak dodatkowym impulsem ku wzrostom okazało się przebicie tego poziomu i utworzenie kolejnej na wyższym i bardziej byczym dla tego układu poziomie.