Oprocentowane wolne środki u brokera XTB – czy to najlepsza oferta? Zestawienie 2023

Oprocentowanie wolnych środków broker

Rosnące stopy procentowe i zwiększenie atrakcyjności lokat doprowadziły do tego, że inwestorzy coraz częściej zaczęli się zastanawiać jak zagospodarować swoje „wolne środki”, których obecnie nie wykorzystują do żadnych inwestycji. Oprocentowanie wolnych środków wprowadził teraz największy Polski broker czyli XTB. Jak wygląda on w porównaniu do polskiej oraz zagranicznej konkurencji?

Oprocentowane wolne środku u brokera – standard czy nowość?

Zacznijmy od tego, że w przeszłości niektóre polskie domy maklerskie jak i teraz oferują zwykle osobom, które posiadają większą ilość środków lub wykonują ponadprzeciętny obrót możliwość oprocentowania wolnych środków, żaden podmiot nie posiada jednak takiej oferty dla wszystkich bez dodatkowych warunków. Można zatem powiedzieć, że oferta, którą wprowadziło XTB jest nowością i może zachęcić inne domy maklerskie do wprowadzenia podobnych rozwiązań.

Największą nowością nie jest tutaj samo oprocentowanie, ale fakt że nie dotyczy ono tylko PLN, ale również EUR i USD.

Jak wygląda oferta oprocentowania środków w XTB?

Odsetki od niezainwestowanych środków naliczane są codziennie i wypłacane na konta klientów na początku kolejnego miesiąca.

Oprocentowanie wolnych środków dotyczy zarówno obecnych, jak i nowych klientów. W obu przypadkach klienci nie muszą nic robić, aby wziąć udział w ofercie – nie ma minimalnej czy maksymalnej kwoty wolnych środków jaka może zostać objęta oprocentowaniem.

Oprocentowanie wolnych środków XTB

Na jakie kwoty oprocentowanie możemy liczyć na start, a jakie po promocyjnym okresie 90 dni? Poniżej tabela, która pokaże na co możemy teraz liczyć.

Tabela oprocentowania środków w XTB

Z uwagi, że oprocentowanie jest dzienne i jeśli przyjmiemy, że środki są reinwestowanie to realne oprocentowanie np. w PLN wyniesie powyżej 2%. Pojawia się oczywiście pytanie czy to co oferuje XTB przy obecnej inflacji i stopach procentowych to dużo czy mało? Moim zdaniem na taką ofertę nie patrzymy jak na lokatę tylko jak na dodatkowy zysk, który może zostać osiągnięty w momencie kiedy akurat na rynku nie ma żadnych „okazji inwestycyjnych”.

Jeśli chcemy mieć „większy kupon” powinniśmy faktycznie pomyśleć o obligacjach skarbowych lub o lokacie w banku – tylko wtedy mrozimy środki na znacznie dłużej i wspomniana „okazja” może nie być już dostępna. Reasumując to tylko miło dodatek do oferty brokera, który oferuje bezprowizyjny handel akcjami do kwoty 100 000 euro obrotu miesięcznie.

Zestawienie oprocentowania wolnych środków w polskich domach maklerskich

Patrząc na polskie domy maklerskie warto zauważyć przede wszystkim fakt, że żaden z nich oprócz XTB, nie oferuje oprocentowania wolnych środków w innej walucie niż PLN. Ponadto zwykle te podmioty miały dodatkowe warunki (zwykle depozytowe), które należy spełnić aby środki był oprocentowane.

Dom MaklerskiKwota minimalnaWalutyOprocentowanieDodatkowe warunki
XTB S.A.brakPLN, USD, EUR2% - PLN, 2% - EUR, 2,5% USDDodatkowo wyższe oprocentowanie promocyjne (nie uwzględnione w tabeli)
DM Mbank100 000 lub średniomiesięczny obrót 500 000 z ostatnich 6 miesięcyPLN3,5% PLNOferta promocyjna do końca 2023
TMS50 000PLN2%
DM Noble-PLNWIBID ON - 1 ppPromocja dla nowych kont założonych od marca 2023, trwa do grudnia 2023
Trigon100 000PLN0,5%
Bank Ochrony Środowiska S.A.-PLN-Brak informacji - stawka jest negocjowalna i kosztuje nas to 12 PLN miesięcznie

Zagraniczni brokerzy kontra XTB

W przypadku zagranicznych brokerów występuje dużo większa konkurencja, ale jak w tabeli poniżej występują również warunki uzależniające oprocentowanie od wpłaconej kwoty lub rodzaju konta.

BrokerKwota minimalnaWalutyOprocentowanieDodatkowe warunki
Interactive Brokers10 000 USDPLN, EUR, USDZmienne
Saxo Bankod 250 000 PLNPLN, EUR, USD, GBPZmiennezmienne warunki w zależności od depozytu i rodzaju konta
Freedom-EUR, USDUSD -3%, EUR - 2,5%Odsetki do samodzielnego rozliczenia

Podsumowanie

Zarówno wśród polskich domów maklerskich jak i zagranicznych podmiotów oferta XTB jest wyróżniająca, jednak nie można powiedzieć, że zawsze będzie najlepsza (też nie oto chodzi), jednak szukając brokera do inwestowania w polskie i zagraniczne akcje (lub ETF-y) XTB wydaje się oczywistym wyborem i dla wielu „pierwszym” wyborem.

Naciśnij i oceń ten artykuł!
[Total: 1 Average: 5]
Podobne artykuły