5 Niezwykłych Porad – Jak Zacząć Inwestować na Giełdzie

Ostatnie lata na polskiej giełdzie nie rozpieszczały inwestorów pod względem wysokich stóp zwrotu, część z nich wciąż zadawała sobie pytanie jak inwestować na giełdzie o tak niskiej zmienności i maraźmie. Szczególnie słaby okres zanotowaliśmy na przestrzeni ostatniego roku, gdy polski indeks WIG20 zanotował aż 9 miesięcy spadków z rzędu.

Mimo to, zgodnie z nieśmiertelną zasadą rynków:

„kupuj tanio sprzedawaj drogo”,

obecna sytuacja wydaje się być doskonałą okazją do rozpoczęcia swojej przygody z rynkiem akcji.

Inwestowanie w akcje jest niezwykle proste. W dobie Internetu każdy z nas ma dostęp do nieskończonej ilości informacji o bieżącej działalności spółek, ich historycznych notowań oraz analiz profesjonalistów. Niestety, stwarza to ogromne możliwości dla osób chcących wykorzystać początkujących i nieprzygotowanych inwestorów, którzy niejednokrotnie dają się nabrać na obietnice sprzedawców dbających przede wszystkim o swój własny zarobek.

1# Znajdź odpowiednie warunki do gry

 

jak zacząć inwestować na giełdzie

W inwestowaniu, najważniejsze jest doskonałe przygotowanie do całego procesu, co jest niestety często pomijane przez większość osób. Należy pamiętać, iż rynek giełdowy jest grą o sumie ujemnej. W związku z tym, naszym celem jest nie tylko okazać się lepszym inwestorem niż reszta graczy, ale również być zdolnym do opłacenia usług wykonywanych przez biura maklerskie które pobierają prowizję za możliwość dostępu do rynku giełdowego.

Na szczęście, czasy otwartych parkietów giełdowych na których maklerzy przekrzykiwali się w celu zakupu lub sprzedaży papierów wartościowych dla swoich klientów składających zlecenia przez telefon odeszły już dawno do lamusa. W chwili obecnej, cały handel odbywa się drogą elektroniczną co nie tylko przyśpiesza proces, ale także zdecydowanie zmniejsza koszty ponoszone przez klientów. Opłaty za handel papierami wartościowymi są dziś zdecydowanie mniejsze niż w przeszłości. Nie oznacza to jednak, iż nie powinniśmy przykładać uwagi do wyboru właściwego domu maklerskiego.

Przed założeniem swojego konta inwestycyjnego powinniśmy zwrócić uwagę na wielkość prowizji jaką zmuszeni będziemy przekazać za każdą transakcję na rynku. Te na ogół wynoszą mniej niż 0.4% od wartości transakcji. Jeśli zaczynamy od niewielkiego kapitału, warto zwrócić uwagę na kwotę minimalną prowizji, która będzie naliczana w przypadku mniejszych zleceń. Wiele biur maklerskich oferuje specjalne, tańsze konta dla studentów, w związku z tym warto zapytać się o dodatkową ofertę jeśli chcielibyśmy rozpocząć swoją przygodę z giełdą jeszcze podczas studiów.

Oprócz prowizji, należy również zwrócić uwagę na dodatkowe opłaty związane z prowadzeniem konta, jego otworzeniem czy też dostępem do notowań. Domy maklerskie często konkurują ze sobą niskimi prowizjami odbijając sobie część utraconych zysków poprzez liczne, dodatkowe opłaty. W internecie znajduje się wiele rankingów domów maklerskich, które mogą okazać się pomocne przy wyborze swojego łącznika z rynkiem finansowym.

 

2 # Mierz siły na zamiary

 

Kiedy już wybierzemy odpowiedni dla siebie dom maklerski, czas przystąpić do rozpoczęcia budowy swojego portfela inwestycyjnego. Pierwszym krokiem powinno być określenie swojego horyzontu inwestycyjnego. Czy naszym celem jest sukcesywne odkładanie pieniędzy np. na emeryturę, czy też chcielibyśmy wypłacić część pieniędzy za 2, 5 lub 10 lat? Ważne jest również określenie dopuszczalnego ryzyka.

Głównym celem rynku akcyjnego jest zwiększenie efektywności przepływu kapitału, dzięki czemu rozwijające się firmy mają więcej funduszy na dalszy rozwój.

Możliwość zarobku jest jedynie efektem ubocznym i nieuchronnie wiąże się również z możliwymi stratami.

jak inwestowac na gieldzie porady sport

Pieniądze zainwestowane na giełdzie nie powinny nigdy stanowić całych oszczędności, na których stratę nie można sobie pozwolić. Ważne jest również określenie jak dużą część kapitału jesteśmy w stanie stracić. Chcąc przede wszystkim uniknąć strat, należałoby unikać inwestycji np. w młode przedsiębiorstwa lub też borykające się z problemami finansowymi. Dla inwestorów poszukujących stabilnych zysków w długim terminie najlepsze powinny być spółki o ugruntowanej pozycji, które w przeszłości wykazywały się mocnymi wynikami finansowymi, a przyszłość nie zapowiada żadnych drastycznych zmian. Z kolei osoby, które liczą na większą stopę zwrotu powinni szukać okazji w mniejszych, szybko rozwijających się firmach, które działają na nowych rynkach (jak np. sektor IT).

 

3# Wybierz odpowiednich zawodników

 

Po ustaleniu swojego horyzontu inwestycyjnego i dopuszczalnego ryzyka, czas zabrać się do najważniejszego, czyli kupna akcji. To jednak powinno zostać poprzedzone uprzednią analizą, w celu jak najlepszego wyboru. Istnieją tysiące możliwości sposobów w jaki można analizować spółki giełdowe. Najpopularniejszą metodą wydaje się być analiza techniczna, która na podstawie wydarzeń z przeszłości stara się przewidzieć przyszłe zachowanie kursu akcji. Metoda ta jest jednak używana przede wszystkim na płynnych rynkach (podczas gdy obrót niektórych spółek na GPW liczony jest nawet w kilkudziesięciu akcjach dziennie). Drugim popularnym sposobem analizy jest również analiza fundamentalna, gdzie zwraca się uwagę na wyniki finansowe spółki, ale również perspektywy całej gospodarki.

jak inwestować na giełdzie

Obie metody mają swoich zwolenników i przeciwników. Niestety nie ma jednak jednoznacznej odpowiedzi na to, która z nich jest lepsza i pozwala na zwiększenie swoich zysków z rynku akcyjnego. Istnieje również możliwość posiłkowania się analizami udostępnianymi publicznie. Swoje rekomendacje przygotowuje większość biur maklerskich w Polsce, ale również eksperci piszący dla mediów branżowych oraz niezliczona ilość osób w internecie. W tym wypadku, ważne jest jednak krytyczne podchodzenie do wszelkich analiz.

 

4# Psychika kluczem do zwycięstwa

 

Jeśli zdecydowaliśmy się już na zakup swoich pierwszych akcji, należy jeszcze pamiętać o kilku istotnych czynnikach. Rynki akcyjne charakteryzują się dużą zmiennością, dlatego nie należy nerwowo podchodzić do wszelkich ruchów na giełdzie. Większość z inwestycji ma zdecydowanie charakter długoterminowy, w związku z tym należy uniknąć pochopnych decyzji w trakcie niespodziewanych wydarzeń na rynku. Osoby, które posiadają już wieloletnie doświadczenie w inwestowaniu, przyznają, iż jednym z najważniejszych czynników niezbędnych do sukcesu jest psychologia.

 

5# Dywersyfikacja

 

„Mając harem składający się z 40 kobiet nie jesteś poznać dobrze żadnej z nich”, Warren Buffett.

Kolejnym istotnym aspektem jest dywersyfikacja swoich inwestycji, tak aby nie uzależniać ich sukcesu od jednej spółki. Z drugiej strony, niebezpieczna może okazać się również zbyt duża dywersyfikacja, która doprowadzi do ograniczenia potencjału wzrostowego naszego portfela inwestycyjnego. O niebezpieczeństwach nadmiernej dywersyfikacji mówił m.in. jeden z najbogatszych ludzi na świecie, Warren Buffett, który uważa, iż będąc pewnym swoich analiz, należy na nich zarobić jak najwięcej.

Podsumowując


inwestycja w akcje giełdowe jest w stanie dostarczyć nam dodatkowe źródło dochodu oraz zabezpieczyć naszą finansową przyszłość. Należy jednak unikać pochopnego podejmowania decyzji na rynku i zainwestować czas w edukacje! A jeśli już chcesz inwestować to zapoznaj się najpierw z naszym poradnikiem, jak wybrać najlepszą aplikację do inwestowania na giełdzie!

Naciśnij i oceń ten artykuł!
[Total: 1 Average: 5]
Podobne artykuły