Szukaj

Konto maklerskie XTB – wszystko co musisz wiedzieć?

Konto maklerskie XTB

Konto maklerskie w XTB czy jak niektórzy mówią rachunek maklerski to już niemalże obowiązek każdego polskiego inwestora! Dlaczego? Na to pytanie postaramy się odpowiedzieć w tym artykule przedstawiając wszystkie zalety, jak i wady tego brokera, platformy inwestycyjnej, domu maklerskiego? Czy jak sama firma lubi się nazywać już fintechem!

Dlaczego warto założyć konto maklerskie w XTB?

Artykuł zaczął się już z tezą mówiącą, że warto założyć konto maklerskie w XTB, ale skąd ta pewność? Czy aby na pewno nie ma na rynku lepszych opcji? W nowoczesnym inwestowaniu ważne są trzy rzeczy: koszty, dostępność i użyteczność. W tym właśnie XTB wygrywa ze wszystkimi tradycyjnymi domami maklerskimi, dlatego jest pierwszym wyborem dla większości inwestorów jako główne konto lub jako jedno z dwóch z uwagi na brak niektórych opcji jak dostępność IPO czy pełny arkusz zleceń.

Przejdźmy zatem do szczegółów i odpowiedzmy na pytanie, dlaczego warto założyć konto w XTB:

 • brak prowizji do kwoty 100 000 euro obrotu miesięcznie
 • nowoczesna aplikacja inwestycyjna dostosowana do dzisiejszych potrzeb
 • dostęp do kilkunastu zagranicznych rynków
 • bezpłatny dostęp do notowań na żywo zarówno GPW jak i rynków zagranicznych
 • bezpłatna edukacja – ponad 200 godzin nagrań z ekspertami
 • dostęp do planów inwestycyjnych
 • bezpieczeństwo środków klienta w XTB  – duża spółka notowana na GPW, objęta systemem rekompensat KDPW

bezpieczeństwo klientów XTB

Czy w XTB kupuje się prawdziwe akcje?

Wcześniej XTB było kojarzone tylko z rynkiem instrumentów pochodnych stąd częste pytania inwestorów czy w XTB kupujemy prawdziwe akcje, a nie np. kontrakty CFD – co niestety jest często spotykane wśród różnych brokerów, którzy oferują „handel akcjami”. Odpowiadając na to pytanie – tak jak najbardziej w XTB kupujemy prawdziwe akcje i ETF-y ze wszystkimi potrzebnymi prawami.

Prawdziwe akcje w XTB

Jak kupić akcje w XTB?

Pierwszym krokiem do kupna akcji w XTB jest zalogowanie się do platformy xStation.

Później wyszukujemy instrument, który chcemy kupić:

Jak wyszukać akcje do kupienia w XTB

Co najważniejsze jeśli chcemy kupić prawdziwe akcje, nie instrument pochodny wybieramy opcję STC (skrót od stock).

Następnie otwieramy okno transakcji i ustalamy kwotę za, która chcemy kupić akcje bądź wolumen:

zakup akcji konto maklerskie XTB

Tutaj najważniejszą funkcją konta maklerskiego XTB, której nie ma polska konkurencja jest możliwość kupna akcji dokładnie za wskazaną kwotę! Jak to możliwe? XTB wprowadziło do swojej oferty jakiś czas temu akcje ułamkowe co pozwala na kupno tylko części akcji. Dzięki temu nie musimy „marnować” środków i czekać na możliwość kupna „całej” akcji.

Arkusz zleceń na koncie maklerskim w XTB – jak uzyskać dostęp?

Jedną z istotnych „wad” konta maklerskiego w XTB jest brak posiadania możliwości kupienia dostępu do pełnego arkusza zleceń. To niewątpliwe duża wartość dla day traderów, którzy chcieliby skorzystać na krótkoterminowych wahaniach kursu, a nie na długoterminowych inwestycjach. Niestety jedyny sposobem jest „podgląd” na drugim koncie maklerskim, pamiętajmy jednak, że z takiego dostępu korzysta mniej niż 1% inwestorów i przydają się one jak już pisałem w spekulacji, a nie w inwestowaniu.

Konto maklerskie XTB opinie – co mówią klienci?

Opinie klientów o koncie w XTB są zazwyczaj bardzo pozytywne, głównymi wymienianymi zaletami są:

 • mobilna aplikacja inwestycyjna
 • oferta 0% prowizji za transakcje do limitu 100 000 euro obrotu miesięcznie
 • szybkie wpłaty i wypłaty
 • dostęp do zagranicznych rynków

Konto XTB nie jest oczywiście bez wad jedną z najważniejszych z nich jest brak kont IKE i IKZE, które dla wielu inwestorów są bardzo istotne z uwagi na długoterminowy charakter oszczędzania. Ponadto warto pamiętać o innych równie ważnych aspektach XTB:

Dlaczego warto wybrać XTB

Po większą ilość informacji o XTB i naszej opinii na jego temat zapraszam do artykułu.

Jakie opłaty na koncie maklerskim XTB?

Do najważniejszych opłat, które możemy spotkać na koncie maklerskim XTB jest m.in opłata za brak aktywności, która jest naliczana po roku nieaktywności i wynosi aż 10 euro miesięcznie. Jest jedna kilka sposobów, żeby ich uniknąć:

 • posiadanie na koncie dowolnych akcji i ETF-ów (tego nie można wyczytać z tabeli opłat i prowizji, ale technicznie taka opłata w takim wypadku nie jest pobierana)
 • zawarciu 1 transakcji w ciągu roku (365 dni)
 • brak posiadania depozytu na koncie (na koncie w XTB nie ma obecnie ujemnego salda)

Jak widać najważniejszej opłaty można naprawdę w bardzo łatwy sposób uniknąć, a właściwie będzie to oczywistość dla każdego inwestora.

Atutem konta jest przede wszystkim brak opłat w postaci prowizji za zakup lub sprzedaż akcji co wyróżnia podmiot na polskim rynku i daje pierwsze miejsce wśród najczęściej wybieranych rachunków w 2023 roku.

Czy XTB wystawia PIT-8C?

XTB wystawia PIT-8C a w nim znajdują się wszystkie potrzebne informacje takie jak:

 • transakcje na rynkach pochodnych (CFD)
 • transakcje z polskich giełd (GPW)
 • transakcje z zagranicznych giełd (w sierpniu tego roku nastąpiła zmiana, która daje XTB możliwość włączenia tych transakcji do PIT-8C

Dodatkowo XTB zapewnia raport podatkowy, w którym znajdują się wyliczenia odnośnie podatku od zagranicznych dywidend co znacznie ułatwia rozliczenie z fiskusem. Poniżej przykład:

podatek od dywidend raport podatkowy XTB

Dzięki PIT-8C oraz raportowi podatkowego XTB zapewnia najprostszą możliwość rozliczenia się z fiskusem nie tylko wśród zagranicznych, ale również wśród polskich firm.

Brak polskich akcji – jak je włączyć?

Częstym problemem inwestorów jest brak dostępu do polskich akcji na koncie XTB. Dostęp do polskiej giełdy trzeba włączyć z poziomu pokoju inwestora klikając w „Moje konto”, a następne „Włącz CFD i Akcje PL”. Taką operacje należy dokonać osobno dla każdego konta, na którym chcemy, żeby polskie akcje były dostępne.

Jak włączyć polskie akcje XTB

Kiedy będzie dostępne konto IKE i IKZE w XTB?

Często wpisując w google hasło „XTB opinie” możemy natknąć się na informacje odnośnie IKE i IKZE, które stanowi duży brak w ofercie brokera.

Jednak XTB przedstawiło plan wdrożenia tych produktów do końca 2024 roku, co z pewnością da inwestorom kolejne powody do założenia konta maklerskiego własnie tam.

Nadam oczywiście mamy kilka niewiadomych, bo nie jest jasne jak dokładnie bedzie wyglądała oferta, czy konta IKE i IKZE też będą objęte darmową prowizją. Patrząc jednak na długoterminową strategie brokera możliwe, że będziemy świadkami transferu środków z innych domów maklerskich po wprowadzeniu IKE do oferty.

Czy warto zakładać konto maklerskie w XTB?

Podsumowując już temat konta maklerskiego w XTB i kluczowego pytania czy warto je zakładać; odpowiedź nasuwa się jednoznaczna. XTB to w tym momencie najlepszy wybór dla polskiego inwestora, które chce inwestować nie tylko na polskim, ale również na zagranicznych rynkach. Cechują go najniższe opłaty na GPW oraz nieporównywalnie szeroki dostęp do zagranicznych giełd przy zerowych opłatach do kwoty 100 000 euro obrotu miesięcznie. Do dopełnienia szczęścia XTB brakuje tylko dodania kont emerytalnych IKE i IKZE, który stworzy arcytrudną sytuacje dla konkurentów XTB na polskim rynku.

Link znajdujący się poniżej to link partnerski, który pozwala nam rozwijać nasz serwis, zdajemy sobie sprawę, że powiedzieliśmy dużo dobrego o XTB w tym artykule, ale nie jest to spowodowane tylko naszą współpracą, ale przede wszystkim rzetelną analizą rynku. Jesteśmy zdania, że z naszą opinią na temat konta maklerskiego w XTB zgodziłoby się większość inwestorów, co zresztą pokazują dane z KDPW.

Sprawdź stronę XTB lub otwórz konto demo!

Naciśnij i oceń ten artykuł!
[Total: 2 Average: 5]
Podobne artykuły