7 książek o inwestowaniu, które polecam

Jakie książki powinieneś przeczytać o inwestowaniu na forex i giełdzie? Analiza techniczna czy fundamentalna? Jak podejść do psychologii inwestowania na rynkach finansowych? Ten artykuł to spis najważniejszych pozycji z każdej z tych dziedzin.

Najlepsze książki o analizie technicznej i tradingu

Analiza techniczna i trading książka Street SmartKażda osoba, która chce zainteresować się analizą techniczną powinny przeczytać przynajmniej kilka z niżej wymienionych książek, niektóre z nich nie są proste do znalezienia na polskim rynku, ale większość z nich jest dostępna od ręki w języku polskim.

Wybór strategii inwestycyjnej w tradingu nie jest prosty, te książki nauczą Cię jak poprawnie czytać wykres i nie dać się zapędzić w rynkową pułapkę. 

Jeśli myślałeś, że zwykłe formacje świecowe i cenowe są drogą do sukcesu, te pozycje wyprowadzą Cię z błędu i pokażą jak zrozumieć „big picture” czyli większy obraz ukryty na wykresie.

Poniżej lista 8 pozycji, które polecam o analizie technicznej:

 1. Street Smart – Linda Bradford Raschke
 2. Strategie wysokiego prawdopodobieństwa – Robert Miner
 3. Sekrety tradingu krótkoterminowego – Larry Williams
 4. Inside Bar – Maciej Goliński
 5. Lance Beggs – YTC Price Action Trader
 6. Price Action Chronicles –  Bryce Gilmore
 7. John Murphy – Analiza techniczna
 8. Market Geometry vol. 1 i 2 – Bryce Gilmore (dodatkowo)

Kolejność pozycji jest mocno przypadkowa i trudno podać jedną kolejność, od której należy zacząć.

2 książki o psychologii inwestowania, które musisz przeczytać

psychologia inwestowania książka steve wardW większości przypadków pozycje związane z psychologią inwestowania są bardzo często pomijane, trzeba jednak pamiętać, że przyjdzie czas, że to te książki będą miały największy wpływ na nasze inwestycje, ponieważ pomogą rozwiązać nam szereg różnych problemów.

Pierwsza polecana przez nas to Psychologia inwestowania (psychologia skutecznego tradingu) – Steve Ward to książka, która pozwoli Ci poznać strategie walki ze stresem i odpowiedniego ułożenia swoich inwestycji.

Druga to kultowa pozycja „W transie inwestowania” autorstwa Marka Douglasa, która pozwala zrozumieć, że nie sama metoda inwestycyjna jest najważniejsza, ale przede wszystkim sposób działania inwestora podczas prowadzenia pozycji.

Książki o podstawach analizy fundamentalnej

książka o analizie fundamentalnejChociaż początkowo może się wydawać, że analiza fundamentalna nie jest ważna i wystarczą zwykłe kreski na wykresie, to dochodzimy do momentu, w którym jeżeli nie mamy czasu na inwestowanie i siedzenie przed wykresami dzień w dzień to właśnie ta dziedzina będzie podstawą naszych inwestycji. Długoterminowe inwestycje to też będzie coś przeznaczone dla zdecydowanej większości inwestorów.

Książek o analizie fundamentalnej jest cała masa, szczególnie tych związanej bezpośrednio z finansami spółek, tutaj oczywiście powinniśmy odróżnić książki związanej z analizą fundamentalną w skali mikro – spółki, a makro – gospodarka.

Poniżej cztery książki, które musisz przeczytać jeśli poważnie myślisz o długoterminowym inwestowaniu na rynku akcji:

 1. Richie – Analiza Fundamentalna
 2. Na sposób Warrena Buffetta
 3. Inteligentny InwestorBenjamin Graham
 4. Philip A. Fisher – Zwykłe Akcje Niezwykłe Zyski

Książki o inwestowaniu czy bezpłatne kursy inwestycyjne?

Jedno nie wyklucza drugiego, kursy i książki często uzupełniają swoją wiedzę – jeśli chodzi ogólnie o analizę techniczną to tutaj często warto zapoznać się z materiałami video. Dlaczego? Jako przykład podam pewnego rodzaju „biblię” price action pisaną przez Ala Brooksa, która według mnie jest niemalże nie do strawienia w formie pisanej, ponieważ autor odwołuje się do wykresów, które były dawno dawno temu (kilka stron wcześniej) – co nie czyni lektury przyjemnej – w tym wypadku zdecydowanie lepszy jest kurs video (jeśli jest dostępny – to akurat nie jest reguła).

Czy można znaleźć bezpłatne kursy inwestycyjne dobrej jakości? Zdecydowanie tak, całą gamę kursów inwestycyjnych z metody: price action, analizy wolumenu czy geometrii rynku, a nawet najbardziej kompletny 20-godzinny kurs tradingu Macieja Golińskiego (ucznia legendarnego Joe Rossa) w pakiecie z innymi w sumie 170 godzin darmowych materiałów video.

Pakiet edukacyjny XTB

Chcesz odebrać ten pakiet za darmo? Przejdź na stronę pakietu.

Naciśnij i oceń ten artykuł!
[Total: 3 Average: 4.7]
Podobne artykuły