Szukaj

Wymiana walut w XTB – krok po kroku. Opłaty i prowizje 2024

Wymiana walut

Od 12 marca Polscy klienci XTB mają możliwość wymiany walut z poziomu platformy inwestycyjnej, my w tym artykule pokażemy jak krok po kroku przewalutować środki. Sam ruch brokera uatrakcyjni inwestowanie na zagranicznych rynkach dzięki braku dodatkowych opłat i atrakcyjnej prowizji. Pamiętaj, że w XTB można prowadzić swoje rachunki w 3 różnych walutach: PLN, USD oraz EUR.

Jak wymienić walutę w XTB?

Aby dokonać przewalutowania należy posiadać dwa konta w różnych walutach.

Krok 1. Zaloguj się na swoje konto w xStation

Krok 2. Kliknij w prawym górnym rogu w „hamburgera” a następnie w „Moje Konto”

Krok 3. Klikamy w „Transfer”

wymiana walut XTB

Krok 4. Wybieramy konto, z którego oraz na które chcemy przetransferować środki a tym samym dokonać przewalutowania (taka opcja będzie widoczna jeśli wybierzemy opcje w różnych walutach)

przewalutowanie XTB

Krok 5. Potwierdzamy klikając przycisk „Kontynuuj”

jak wymienic walute w XTB krok po kroku

Opłaty i prowizje – ile kosztuje wymiana waluty?

Prowizja za wymianę walut w dni robocze wyniesie 0,5% lub 0,8% w weekendy i święta. Kurs przewalutowania nie ma naliczonego żadnego „markupu” inaczej „narzutu”, który zmniejszałby atrakcyjność takiej operacji.

W XTB obowiązuje jednak limit dla jednego przewalutowania, który wynosi 14 000 EUR. Nie ma innych opłat i prowizji przy wymianie walut, pełna informacja na ten temat w naszym artykule.

Czy XTB działa jak kantor?

Usługa XTB związana jest ze świadczeniem usług maklerskich i nie stanowi działalności kantorowej, przewalutowane środki mogą być wykorzystane tylko na zakup instrumentów finansowych notowanych w innej walucie.

Co tańsze XTB czy Revolut?

Jeśli chcemy odpowiedzieć na to pytanie musimy porównać dwie rzeczy: prowizje oraz sam kurs przewalutowania.

W Revolucie do 5 000 PLN nie ma prowizji, później jest to 0,5% w dni robocze i 1% w weekendy (liczony od godz. 19:00 w piątek).

Sprawdziliśmy kursy wymiany walut w XTB i w Revolucie kurs wymiany dla USDPLN był średnio o 1 grosz gorszy niż w XTB.

Podsumowując do kwoty 5 000 PLN Revolut jest odrobinę tańszym rozwiązaniem do wymiany walut z powodu braku prowizji, natomiast po przekroczeniu tego pułapu zdecydowanie lepiej wymienić środki w XTB.

Kiedy warto przewalutować środki w XTB?

Jeśli chcesz inwestować na giełdach zagranicznych to należy pamiętać, że pomimo braku prowizji za zakup akcji, XTB pobiera opłatę 0,5% za przewalutowanie, dlatego najlepiej kupować akcje i ETF-y w walucie rachunku. Dokonując konwersji opłatę za przewalutowanie płacimy tylko raz, co ograniczy nasze koszty jeśli chcemy przeznaczyć jeden z rachunków tylko do inwestowania np. tylko na giełdzie w USA.

Więcej o ofercie i opiniach o XTB, możecie przeczytać tutaj.

Naciśnij i oceń ten artykuł!
[Total: 1 Average: 5]
Podobne artykuły