Najlepsza Platforma Tradingowa 2026: ranking 10 platform i brokerów do tradingu

Autor: Redakcja Top Inwestycje

·

Zaktualizowano: 1 listopada, 2026

i

Przejrzystość: artykuł może zawierać linki partnerskie. Treści mają charakter edukacyjny i nie są rekomendacją inwestycyjną.

Ostrzeżenie o ryzyku →

Platforma tradingowa
Spis treści

Szukając platformy tradingowej, tak naprawdę wybierasz dwie rzeczy naraz: brokera, który przechowuje Twoje pieniądze i ustala koszty, oraz program, w którym analizujesz wykresy i składasz zlecenia. W tym rankingu porównuję dziesięć takich par, z których polski inwestor realnie może dziś korzystać, od xStation w XTB i bossaWebTrader w DM BOŚ, przez Trader Workstation w Interactive Brokers i platformy Saxo, po MetaTradera i TradingView u brokerów z licencją cypryjską. Każdą oceniłem według tych samych pięciu kryteriów z jawnymi wagami, a koszty sprawdziłem w tabelach opłat brokerów.

W skrócie

  • Najlepsza platforma tradingowa 2026: xStation w XTB (9,1/10), przede wszystkim za połączenie nadzoru KNF, 0% prowizji na akcje i ETF do 100 000 EUR obrotu miesięcznie i bardzo dopracowanej aplikacji z kontem demo.
  • Tuż za XTB jest Interactive Brokers (8,9/10): najtańszy i najpotężniejszy zestaw narzędzi, ale trudny i anglojęzyczny, więc dla doświadczonych.
  • Do gry na kontraktach terminowych na GPW najlepiej pasuje DM BOŚ (bossa), a do handlu prosto z wykresów TradingView OANDA TMS, Saxo, Interactive Brokers i Capital.com.
  • Platforma nie decyduje o bezpieczeństwie pieniędzy. Robi to broker, dlatego w ocenie liczy się też nadzór (KNF albo regulator z UE).
🥇
XTB logo
XTB
Najlepsza ogólnie
9,1/10
🥈
Interactive Brokers logo
Interactive Brokers
Dla zaawansowanych
8,9/10
🥉
Saxo Bank logo
Saxo Bank
Bank z UE i świetne narzędzia
8,5/10

Ranking platform tradingowych 2026: zestawienie

Poniżej znajdziesz wszystkie dziesięć platform tradingowych w kolejności według oceny końcowej. Paski pokazują wynik w każdym z pięciu kryteriów (w skali 1-10), dzięki czemu od razu widać, gdzie dana platforma wygrywa, a gdzie odstaje, bo ocena końcowa potrafi ukryć bardzo różne profile. Interactive Brokers i XTB mają podobny wynik, ale z zupełnie innych powodów.

🏆 Najlepsza platforma tradingowa 2026

XTB logo

🥇 1. miejsce
XTB
9,1
/10
Platforma
9
Koszty
9
Rynki
8
Bezpieczeństwo
10
Demo i obsługa
10
Platformy: xStation 5 (przeglądarka, iOS, Android)
Plusy: nadzór KNF, 0% prowizji na akcje i ETF do 100 000 EUR obrotu miesięcznie, świetne demo i edukacja
Minusy: brak MetaTradera i integracji z TradingView, przewalutowanie 0,5%
Dla kogo: początkujący i aktywni, którzy chcą akcji, ETF i CFD na jednym polskim koncie

Interactive Brokers logo

🥈 2. miejsce
Interactive Brokers
8,9
/10
Platforma
9
Koszty
10
Rynki
10
Bezpieczeństwo
9
Demo i obsługa
4
Platformy: Trader Workstation, IBKR Desktop, aplikacja, TradingView, API
Plusy: najniższe koszty na walutach i akcjach USA, opcje i kontrakty terminowe z całego świata
Minusy: trudna platforma, obsługa głównie po angielsku, brak PIT-8C
Dla kogo: doświadczeni traderzy z większym kapitałem

Saxo Bank logo

🥉 3. miejsce
Saxo Bank
8,5
/10
Platforma
9
Koszty
7
Rynki
9
Bezpieczeństwo
10
Demo i obsługa
7
Platformy: SaxoTraderGO, SaxoTrader Desktop, SaxoInvestor, TradingView
Plusy: dopracowane platformy, ponad 71 000 instrumentów, gotówka chroniona do 100 000 EUR
Minusy: najlepsze spready dopiero na wyższych poziomach konta, brak PIT-8C
Dla kogo: inwestorzy, którzy chcą banku z UE i profesjonalnych narzędzi po polsku

OANDA TMS logo

4. miejsce
OANDA TMS
7,9
/10
Platforma
8
Koszty
7
Rynki
8
Bezpieczeństwo
9
Demo i obsługa
8
Platformy: MetaTrader 5, TradingView, aplikacja
Plusy: polski nadzór KNF, MT5 i handel z wykresów TradingView, akcje z USA bez prowizji na koncie w PLN
Minusy: narzut na spread przy małym saldzie, brak publikowanego średniego spreadu
Dla kogo: traderzy Forex i CFD przyzwyczajeni do MetaTradera lub TradingView

DM BOŚ (bossa) logo

5. miejsce
DM BOŚ (bossa)
7,6
/10
Platforma
8
Koszty
6
Rynki
8
Bezpieczeństwo
9
Demo i obsługa
7
Platformy: bossaWebTrader, bossaMobile, bossaStaticaTrader, bossaFX MT5
Plusy: pełna oferta GPW, zlecenia OCO, OTO i trailing stop, osobny Forex na MT5
Minusy: wyższe prowizje na akcjach niż w XTB, kilka osobnych aplikacji zamiast jednej
Dla kogo: gracze na GPW, w tym na kontraktach terminowych

Capital.com logo

6. miejsce
Capital.com
7,0
/10
Platforma
8
Koszty
6
Rynki
8
Bezpieczeństwo
6
Demo i obsługa
6
Platformy: platforma web, aplikacja, MetaTrader 4 i 5, TradingView
Plusy: duży wybór platform, ponad 5 500 rynków, bezpłatne wpłaty i wypłaty
Minusy: licencja CySEC zamiast KNF, przewalutowanie 0,7% przy CFD
Dla kogo: osoby, które chcą CFD z wyborem platform, w tym TradingView
T212
7. miejsce
Trading 212
7,0
/10
Platforma
7
Koszty
8
Rynki
6
Bezpieczeństwo
7
Demo i obsługa
6
Platformy: platforma web i aplikacja
Plusy: 0 zł prowizji na akcje i ETF, przewalutowanie 0,15%, akcje ułamkowe i obsługa 24/7
Minusy: brak prawdziwych akcji z GPW, prosta platforma bez zaawansowanych zleceń
Dla kogo: inwestujący w akcje i ETF zagraniczne, którzy czasem sięgną po CFD

Admirals logo

8. miejsce
Admirals
6,9
/10
Platforma
8
Koszty
6
Rynki
7
Bezpieczeństwo
6
Demo i obsługa
6
Platformy: MetaTrader 4 i 5, platforma Admirals, aplikacja
Plusy: pełne zaplecze MetaTradera, konto prowizyjne Zero.MT5
Minusy: licencja CySEC, brak publikowanego spreadu na EURUSD
Dla kogo: traderzy, którzy pracują na MetaTraderze i automatach

eToro logo

9. miejsce
eToro
6,7
/10
Platforma
7
Koszty
6
Rynki
8
Bezpieczeństwo
6
Demo i obsługa
6
Platformy: własna platforma web i aplikacja
Plusy: prosta obsługa, kopiowanie inwestorów, ETF bez prowizji
Minusy: licencja CySEC, brak konta w PLN, 5 USD za wypłatę z konta w USD
Dla kogo: osoby, które chcą obserwować i kopiować innych inwestorów

Plus500 logo

10. miejsce
Plus500
6,2
/10
Platforma
7
Koszty
5
Rynki
6
Bezpieczeństwo
7
Demo i obsługa
5
Platformy: własna platforma web i aplikacja
Plusy: przejrzysty interfejs, darmowe demo, bezpłatne wpłaty i wypłaty
Minusy: tylko CFD, przewalutowanie do 0,7% wyniku, opłata po 3 miesiącach bez logowania
Dla kogo: osoby szukające bardzo prostej aplikacji do CFD

Stan na 1.11.2026. Koszty i parametry na podstawie stron i tabel opłat brokerów sprawdzonych między 16.10 a 1.11.2026 (lista w sekcji Źródła). Ocena jest opinią redakcji.

Jak oceniałem platformy w rankingu?

Każda platforma tradingowa dostała od 1 do 10 punktów w pięciu kryteriach, a ocena końcowa to średnia ważona. Największą wagę (35%) ma sama platforma: wykresy, typy zleceń, stabilność i dostępne wersje, a dalej koszty transakcji (25%), dostęp do rynków (15%), bezpieczeństwo brokera (15%) oraz demo, edukacja i obsługa po polsku (10%).
Dlaczego tak, a nie inaczej? Ten ranking powstał z myślą o osobach, które aktywnie handlują, więc wygoda pracy na wykresie i szybkie zarządzanie pozycją są tu ważniejsze niż w moim rankingu kont maklerskich, gdzie liczą się przede wszystkim koszty długoterminowego inwestowania oraz IKE i IKZE. Oceny kosztów i bezpieczeństwa są spójne z pozostałymi rankingami na stronie, żeby ten sam broker nie wypadał w różnych zestawieniach zupełnie inaczej bez wyraźnego powodu.

  • Platforma (35%): jakość wykresów i narzędzi analizy technicznej, typy zleceń (stop loss, take profit, trailing stop, OCO), wersje na komputer, przeglądarkę i telefon, integracja z TradingView, MetaTraderem lub API.
  • Koszty (25%): prowizje i spready, czyli różnica między ceną kupna i sprzedaży, przewalutowanie oraz opłaty za brak aktywności.
  • Rynki (15%): akcje i ETF (prawdziwe, nie tylko CFD), Forex, indeksy, surowce, a także kontrakty terminowe i opcje.
  • Bezpieczeństwo (15%): kto nadzoruje brokera (KNF, regulator z UE czy CySEC), system rekompensat, skala i przejrzystość firmy.
  • Demo i obsługa (10%): konto demo, materiały edukacyjne i obsługa po polsku.
Platforma / brokerPlatforma (35%)Koszty (25%)Rynki (15%)Bezpieczeństwo (15%)Demo i obsługa (10%)Ocena
XTB99810109,1
Interactive Brokers91010948,9
Saxo Bank9791078,5
OANDA TMS878987,9
DM BOŚ (bossa)868977,6
Capital.com868667,0
Trading 212786767,0
Admirals867666,9
eToro768666,7
Plus500756756,2

Oceny cząstkowe w skali 1-10, ocena końcowa zaokrąglona do 0,1. Stan na 1.11.2026. Na telefonie tabelę przewiniesz w bok.

Opis platform: plusy, minusy i dla kogo

1. XTB: 9,1/10

xStation 5 to autorska platforma XTB, dostępna w przeglądarce i w aplikacji na iOS i Androida. XTB nie oferuje MetaTradera, więc wszystko dzieje się w jednym programie: kontrakty CFD na waluty, indeksy, surowce i kryptowaluty, prawdziwe akcje i ETF, kalendarz makro, wiadomości oraz kalkulator, który przelicza wartość pipsa i wymagany depozyt. Broker działa pod nadzorem KNF, jest notowany na GPW i według strony XTB ma ponad 2,9 mln klientów i ponad 12 700 instrumentów.

Kosztowo XTB wygrywa na akcjach i ETF, które kupisz bez prowizji do 100 000 EUR obrotu w miesiącu (powyżej 0,2%, minimum 10 EUR), natomiast na CFD płacisz spread, na EURUSD docelowo 1,2 pipsa. Najsłabsze punkty to przewalutowanie 0,5% i brak integracji z TradingView, przez co osoby z własnymi wskaźnikami z innych programów muszą się przestawić. Więcej szczegółów znajdziesz w mojej recenzji brokera XTB.

Platforma tradingowa xStation 5 w XTB: wykres akcji z poziomami zleceń i listą instrumentów

xStation 5 w XTB: wykres dzienny akcji z zaznaczonymi poziomami zleceń, a pod spodem lista ulubionych instrumentów (akcje, ETF i CFD w jednym oknie).

Plusy: nadzór KNF, 0% prowizji na akcje i ETF do 100 000 EUR obrotu miesięcznie, świetne demo i edukacja.
Minusy: brak MetaTradera i integracji z TradingView, przewalutowanie 0,5%.
Dla kogo: początkujący i aktywni, którzy chcą akcji, ETF i CFD na jednym polskim koncie.

Wypróbuj xStation na darmowym koncie demo

Kontrakty CFD są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej. 77% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u tego dostawcy. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD, i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.

2. Interactive Brokers: 8,9/10

Interactive Brokers to globalny broker, którego europejskie rachunki prowadzi spółka z Irlandii pod nadzorem Central Bank of Ireland. Do wyboru masz kilka platform: bardzo rozbudowany Trader Workstation, prostszy IBKR Desktop, aplikację mobilną, handel z wykresów TradingView oraz API dla własnych programów. Do tego dochodzi ogromna oferta: akcje i ETF z dziesiątek giełd (w tym GPW), opcje, kontrakty terminowe i Forex z prowizją 0,2 punktu bazowego (minimum 2 USD), co przy 1 locie na EURUSD daje łącznie około 6,5 USD, najmniej w zestawieniu.

Cena za tę moc jest jednak wysoka w wygodzie. Trader Workstation potrafi przytłoczyć nawet doświadczonych, choć sytuację ratuje nowa platforma IBKR Desktop, która jest znacznie prostsza i nowocześniejsza, ale wciąż daleko jej do wygody xStation w XTB. Obsługa jest głównie po angielsku, a PIT-38 rozliczasz samodzielnie, bo broker nie wystawia PIT-8C. Dlatego IBKR w ocenie końcowej przegrywa z XTB minimalnie, mimo że w kosztach i rynkach jest bezkonkurencyjny.

Platforma tradingowa IBKR Desktop w Interactive Brokers: kilka wykresów i panel zleceń

IBKR Desktop w Interactive Brokers: kilka wykresów na jednym ekranie i panel zleceń po prawej stronie.

Plusy: najniższe koszty na walutach i akcjach USA, opcje i kontrakty terminowe z całego świata.
Minusy: trudna platforma, obsługa głównie po angielsku, brak PIT-8C.
Dla kogo: doświadczeni traderzy z większym kapitałem.

3. Saxo Bank: 8,5/10

Saxo to duński bank inwestycyjny z polskojęzyczną obsługą, który daje dostęp do ponad 71 000 instrumentów. Do aktywnego handlu służy SaxoTraderGO (przeglądarka i telefon) oraz SaxoTrader Desktop, a dla spokojniejszego inwestowania SaxoInvestor. Zlecenia złożysz też z poziomu TradingView. Saxo nie pobiera opłat za prowadzenie konta ani za brak aktywności, przewalutowanie kosztuje 0,25%, a gotówka jest objęta duńskim systemem gwarancji do 100 000 EUR.

Minusem jest cennik dla mniejszych kont: na poziomie Classic minimalny spread na EURUSD to 1,1 pipsa, a lepsze warunki dostajesz dopiero na wyższych poziomach rachunku. Podobnie jak w IBKR nie dostaniesz PIT-8C.

Platforma tradingowa SaxoTrader w Saxo Bank: wykres i panel transakcyjny

Platforma SaxoTrader w Saxo Bank: wykres z narzędziami analizy i panel transakcyjny.

Plusy: dopracowane platformy, ponad 71 000 instrumentów, gotówka chroniona do 100 000 EUR.
Minusy: najlepsze spready dopiero na wyższych poziomach konta, brak PIT-8C.
Dla kogo: inwestorzy, którzy chcą banku z UE i profesjonalnych narzędzi po polsku.

4. OANDA TMS: 7,9/10

OANDA TMS Brokers to polski dom maklerski z zezwoleniem KNF, od 2021 roku w grupie OANDA. Handlujesz na MetaTraderze 5, w aplikacji albo bezpośrednio z wykresów TradingView bez płatnego planu, co jest dużą zaletą dla osób, które analizują rynek właśnie tam. Na koncie TMS Connect nie płacisz prowizji na głównych instrumentach, jednak przy wpłatach netto poniżej 10 000 zł broker dolicza narzut do spreadu. Mniej osób wie, że w OANDA TMS kupisz też prawdziwe akcje: amerykańskie spółki z NYSE i NASDAQ bez prowizji na rachunku w PLN lub EUR (minimalne zlecenie 100 USD), a według dokumentu kosztowego także akcje z GPW za 0,19% (minimum 5 zł). Ceną za brak prowizji jest przewalutowanie: w przykładzie z dokumentu Ex-Ante broker dolicza 0,02 zł do kursu średniego USD/PLN przy kupnie i przy sprzedaży, czyli około 0,5% w każdą stronę.

Trudniej jest z porównaniem kosztów, bo OANDA TMS nie publikuje średniego spreadu, który dałoby się rzetelnie zestawić z konkurencją. Szerzej piszę o tym w opinii o OANDA TMS.

Plusy: polski nadzór KNF, MT5 i handel z wykresów TradingView, akcje z USA bez prowizji na koncie w PLN.
Minusy: narzut na spread przy małym saldzie, brak publikowanego średniego spreadu.
Dla kogo: traderzy Forex i CFD przyzwyczajeni do MetaTradera lub TradingView.

5. DM BOŚ (bossa): 7,6/10

Dom Maklerski BOŚ ma najbardziej rozbudowany zestaw narzędzi do gry na GPW w tym zestawieniu. W ofercie bossa są bossaWebTrader w przeglądarce (z wykresami TradingView), aplikacja bossaMobile, instalowana platforma bossaStaticaTrader z blisko 100 narzędziami analitycznymi i współpracą z Amibrokerem, a także zlecenia OCO, OTO i trailing stop. Na tym samym rachunku kupisz akcje i ETF z GPW oraz rynków zagranicznych, a także kontrakty terminowe notowane na warszawskiej giełdzie, a Forex i CFD obsługuje osobny serwis bossaFX na MetaTraderze 5.

Minusem są koszty: 0,38% (minimum 5 zł) na akcjach z GPW to wyraźnie więcej niż w XTB, a kilka osobnych aplikacji wymaga trochę czasu, zanim wszystko poukładasz pod siebie.

Plusy: pełna oferta GPW, zlecenia OCO, OTO i trailing stop, osobny Forex na MT5.
Minusy: wyższe prowizje na akcjach niż w XTB, kilka osobnych aplikacji zamiast jednej.
Dla kogo: gracze na GPW, w tym na kontraktach terminowych.

6. Capital.com: 7,0/10

Capital.com obsługuje klientów z Europy przez spółki z Cypru pod nadzorem CySEC. Ma jeden z najszerszych wyborów platform w rankingu: własną platformę web, aplikację, MetaTradera 4 i 5 oraz TradingView. Minimalna wpłata to 100 zł, wpłaty i wypłaty są bezpłatne, a broker zarabia na spreadzie, którego stałej wartości dla EURUSD nie publikuje. Przewalutowanie kosztuje 0,7% przy CFD i 0,4% przy prawdziwych akcjach i ETF, a licencja cypryjska to dla mnie wyraźny minus wobec brokerów z nadzorem KNF.

Plusy: duży wybór platform, ponad 5 500 rynków, bezpłatne wpłaty i wypłaty.
Minusy: licencja CySEC zamiast KNF, przewalutowanie 0,7% przy CFD.
Dla kogo: osoby, które chcą CFD z wyborem platform, w tym TradingView.

7. Trading 212: 7,0/10

Trading 212 to aplikacja kojarzona przede wszystkim z inwestowaniem bez prowizji w akcje i ETF, ale broker ma też osobną część z kontraktami CFD. Na polskiej stronie Trading 212 jako podmiot wskazany jest Trading 212 Markets Ltd z nadzorem CySEC i ochroną w cypryjskim funduszu rekompensat do 20 000 EUR, a akcje klientów przechowuje Interactive Brokers. Przewalutowanie kosztuje 0,15%, są akcje ułamkowe i obsługa czynna całą dobę.

Jako platforma tradingowa Trading 212 jest jednak prosty: brak MetaTradera, typów zleceń znanych z platform dla aktywnych traderów i prawdziwych akcji z GPW (polskie spółki są dostępne tylko jako CFD). To świetna aplikacja do inwestowania, ale do aktywnego tradingu przegrywa z czołówką.

Plusy: 0 zł prowizji na akcje i ETF, przewalutowanie 0,15%, akcje ułamkowe i obsługa 24/7.
Minusy: brak prawdziwych akcji z GPW, prosta platforma bez zaawansowanych zleceń.
Dla kogo: inwestujący w akcje i ETF zagraniczne, którzy czasem sięgną po CFD.

8. Admirals: 6,9/10

Admirals obsługuje Polaków przez Admirals Europe Ltd z licencją CySEC. Mocną stroną jest pełne zaplecze MetaTradera 4 i 5 z dodatkami, własna platforma i aplikacja, a dla aktywnych traderów konto Zero.MT5 z niskim spreadem i prowizją zależną od obrotu. Opłata za brak aktywności (10 EUR miesięcznie) pojawia się dopiero po 24 miesiącach bez transakcji. Na koncie Invest.MT5 kupisz też prawdziwe akcje i ETF, a według cennika Admirals za akcje z USA płacisz 0,02 USD za sztukę (minimum 1 USD), a przewalutowanie kosztuje 0,3%. Minusy to nadzór cypryjski i brak publikowanego spreadu na EURUSD.

Plusy: pełne zaplecze MetaTradera, konto prowizyjne Zero.MT5.
Minusy: licencja CySEC, brak publikowanego spreadu na EURUSD.
Dla kogo: traderzy, którzy pracują na MetaTraderze i automatach.

9. eToro: 6,7/10

eToro działa w Europie przez eToro (Europe) Ltd z licencją CySEC i stawia na prostotę oraz inwestowanie społecznościowe: możesz obserwować innych inwestorów i kopiować ich transakcje. Według cennika eToro ETF kupisz bez prowizji, akcje kosztują 1-2 USD przy otwarciu i zamknięciu, spread na EURUSD zaczyna się od 1 pipsa, a wypłata z konta w USD kosztuje 5 USD. Platforma jest wygodna, ale ma mniej narzędzi niż xStation czy MetaTrader, a brak konta w PLN oznacza przewalutowanie przy każdej wpłacie.

Plusy: prosta obsługa, kopiowanie inwestorów, ETF bez prowizji.
Minusy: licencja CySEC, brak konta w PLN, 5 USD za wypłatę z konta w USD.
Dla kogo: osoby, które chcą obserwować i kopiować innych inwestorów.

10. Plus500: 6,2/10

Polskim klientom produkty Plus500 oferuje Plus500EE AS z nadzorem estońskiego regulatora. Platforma jest bardzo prosta i przejrzysta, działa w przeglądarce i aplikacji, ale obejmuje wyłącznie kontrakty CFD, bez prawdziwych akcji i ETF. Broker nie pobiera prowizji i zarabia na spreadzie, natomiast dodatkowe opłaty potrafią zaboleć: przewalutowanie do 0,7% zrealizowanego wyniku i opłata do 10 USD miesięcznie po trzech miesiącach bez logowania.

Plusy: przejrzysty interfejs, darmowe demo, bezpłatne wpłaty i wypłaty.
Minusy: tylko CFD, przewalutowanie do 0,7% wyniku, opłata po 3 miesiącach bez logowania.
Dla kogo: osoby szukające bardzo prostej aplikacji do CFD.

Ile naprawdę kosztuje jedna transakcja?

Koszt transakcji na platformie tradingowej to suma spreadu, prowizji i opłat pobocznych, a nie tylko hasło „0% prowizji”. Przy 1 locie na EURUSD łączny koszt otwarcia i zamknięcia pozycji wynosi w tym zestawieniu od około 6,5 USD w Interactive Brokers do około 15,5 USD w Saxo na koncie Classic, a do tego dochodzi przewalutowanie i ewentualna opłata za brak aktywności.
W tabeli zestawiam cztery rzeczy, które najczęściej decydują o tym, ile naprawdę płacisz: koszt kupna akcji lub ETF z USA, łączny koszt 1 lota na EURUSD (spread razem z prowizją), przewalutowanie i opłatę za brak aktywności. Tam, gdzie broker nie publikuje wartości, którą dałoby się rzetelnie porównać, piszę to wprost zamiast wpisywać przybliżenie.

BrokerAkcje i ETF z USA1 lot EURUSD (łącznie)PrzewalutowanieBrak aktywności
XTB0% do 100 000 EUR obrotu w miesiącu, potem 0,2% (min. 10 EUR)12 USD (target spread 1,2 pipsa)0,5%10 EUR/mies. po 365 dniach bez transakcji i 90 dniach bez wpłaty
Interactive Brokers0,005 USD za akcję (min. 1 USD)ok. 6,5 USD (prowizja + spread rynkowy)0,2 pb (min. 2 USD)brak
Saxo Bank0,08% (min. 1 USD)ok. 15,5 USD (konto Classic)0,25%brak
OANDA TMS0 zł na koncie w PLN (min. zlecenie 100 USD)zmienny, broker nie publikuje średniejok. 0,5% w każdą stronę (przykład z dokumentu kosztowego)konto 0 zł przy e-korespondencji i 1 transakcji w roku
DM BOŚ (bossa)0,29% (min. 14 zł)ok. 12,5 USD (bossaFX)0,1%0 zł przy pełnym dostępie elektronicznym
Capital.combez prowizji (koszt w marży walutowej)zmienny, bez prowizji0,4% akcje i ETF, 0,7% CFDnie ma jej w cenniku
Trading 2120 zł prowizjizmienny (CFD)0,15%nie ma jej w cenniku
Admirals0,02 USD za akcję (min. 1 USD) na Invest.MT5zmienny; Zero.MT5 z prowizją od obrotu0,3%10 EUR/mies. po 24 miesiącach bez transakcji
eToro1-2 USD (ETF 0 USD)ok. 14 USD (spread od 1 pipsa)1% przy wpłacie w PLN kartą lub przelewem (konto w USD)brak
Plus500tylko CFDzmienny, bez prowizjido 0,7% wynikudo 10 USD/mies. po 3 miesiącach bez logowania

Stan na 16.10-1.11.2026, na podstawie tabel opłat i stron brokerów (OANDA TMS: dokument kosztowy Ex-Ante dla akcji z 3.06.2026). Koszt EURUSD to otwarcie i zamknięcie 1 lota; do spreadów minimalnych („od”) doliczam szacunkowo ok. 40%, a u IBKR przyjmuję spread rynkowy 0,2 pipsa. Prowizje bez opłat giełdowych i podatków stron trzecich.

Spread „od” to nie jest spread, który zapłacisz. Brokerzy chętnie pokazują minimalny spread, który pojawia się zwykle tylko na chwilę przy największej płynności. Target spread (docelowy) lepiej oddaje rzeczywisty koszt, dlatego w tabeli do spreadów minimalnych doliczam około 40%. Dokładne wyliczenia dla EURUSD, indeksu US100 i złota znajdziesz w moim rankingu brokerów Forex.

Czym platforma tradingowa różni się od brokera?

Platforma tradingowa to program, w którym oglądasz notowania, analizujesz wykresy i składasz zlecenia, a broker to nadzorowana instytucja, która prowadzi Twój rachunek, przechowuje pieniądze i ustala koszty transakcji. Ta sama platforma, na przykład MetaTrader 5 czy TradingView, może więc działać u brokera z licencją KNF i u firmy bez żadnego nadzoru.
To rozróżnienie ma bardzo praktyczne znaczenie. Firmy MetaQuotes (MetaTrader), Spotware (cTrader) czy TradingView nie są brokerami, tylko dostawcami oprogramowania, więc opinia o samym MetaTraderze niewiele mówi o tym, jak będzie wyglądał handel u konkretnego brokera. Z kolei najwięksi gracze rozwijają platformy autorskie, dopasowane do własnej oferty, jak xStation w XTB, SaxoTraderGO w Saxo czy Trader Workstation w Interactive Brokers. Jeśli interesuje Cię przede wszystkim porównanie samych programów (MT5, cTrader, TradingView, JForex), opisałem je osobno w artykule najlepsza platforma Forex.

Jaka platforma tradingowa dla początkującego, a jaka dla aktywnego tradera?

Początkujący najlepiej odnajdzie się na platformie autorskiej z polskim interfejsem, darmowym kontem demo i edukacją w jednym miejscu, czyli przede wszystkim w xStation od XTB. Aktywny trader z większym kapitałem zyska więcej na kosztach i narzędziach Interactive Brokers lub Saxo, a osoba grająca na kontraktach z GPW sięgnie po bossa.
Poniżej zebrałem najczęstsze profile w formie szybkiej ściągi. Traktuj ją jako punkt wyjścia, a nie gotową decyzję, bo każdy z tych brokerów ma też minusy, które dla Ciebie mogą okazać się ważniejsze niż dla przeciętnego użytkownika.

🎓
Zaczynasz
XTB (xStation)
polski interfejs, demo bez limitu czasu, kursy w aplikacji
⚡
Aktywny trading CFD i Forex
XTB, OANDA TMS, IBKR
szybkie zarządzanie pozycją z wykresu, niski koszt na walutach w IBKR
🌍
Akcje, opcje i futures z całego świata
Interactive Brokers, Saxo
najszersza oferta rynków i zaawansowane zlecenia
🇵🇱
Kontrakty terminowe na GPW
DM BOŚ (bossa)
bossaWebTrader, StaticaTrader, zlecenia OCO i OTO
📈
Analiza i handel z TradingView
OANDA TMS, Saxo, IBKR, Capital.com
zlecenia składasz bezpośrednio z wykresu
🤖
Automaty i MetaTrader
Admirals, OANDA TMS, Capital.com
MetaTrader 5 (u części także MT4) i własne Expert Advisors

Niezależnie od profilu zacznij od konta demo: każda z opisanych platform tradingowych je oferuje, a kilka dni na wirtualnych pieniądzach wystarczy, żeby sprawdzić, czy dobrze Ci się pracuje z wykresem i panelem zleceń. Gdzie założyć takie konto i na co uważać, opisuję w zestawieniu darmowych kont demo, a jeśli platforma ma Ci służyć głównie w telefonie, zajrzyj też do rankingu, w którym oceniam najlepsze aplikacje do inwestowania.

Na co uważać, zanim założysz konto

Najważniejsza zasada jest prosta: najpierw sprawdzasz brokera, a dopiero potem platformę. W Polsce legalnie działają domy maklerskie z zezwoleniem KNF oraz firmy z innych krajów UE, które świadczą usługi na podstawie tzw. paszportu (notyfikacji), i taki status zawsze możesz zweryfikować w rejestrach na stronie KNF. Tam znajdziesz też listę ostrzeżeń publicznych, na którą regularnie trafiają podmioty reklamujące „platformy tradingowe z AI” czy boty, które rzekomo zarabiają za Ciebie.

Warte wiedzieć. Jeśli ktoś dzwoni z propozycją inwestycji, prosi o zainstalowanie programu do zdalnego pulpitu albo obiecuje stały, wysoki zysk, to niemal na pewno oszustwo, a nie platforma tradingowa. Regulowany broker nie gwarantuje zysków i nie przejmuje kontroli nad Twoim komputerem.

Druga sprawa to dźwignia. Kontrakty CFD pozwalają otworzyć pozycję wielokrotnie większą niż wpłacony depozyt, dlatego od 2018 roku obowiązują w UE ograniczenia ESMA: dźwignia dla klientów detalicznych do 1:30 na głównych parach walutowych, ochrona przed ujemnym saldem i obowiązek publikowania odsetka rachunków, które tracą na CFD. U brokerów z tego rankingu ten odsetek jest wysoki, co dobrze pokazuje, że sama platforma, nawet najlepsza, nie zastąpi planu i zarządzania ryzykiem.

Podsumowanie

Nie ma jednej platformy tradingowej idealnej dla wszystkich, ale są wyraźni liderzy. Dla większości osób najlepszym wyborem jest moim zdaniem xStation w XTB, bo łączy polski nadzór, darmowe akcje i ETF oraz bardzo wygodną platformę z demo i edukacją. Interactive Brokers wygrywa kosztami i rynkami, ale wymaga doświadczenia, a bossa pozostaje najlepszym miejscem do gry na kontraktach z GPW. Zanim wpłacisz pieniądze, przetestuj wybraną platformę na koncie demo.

Załóż darmowe konto demo w XTB

Kontrakty CFD są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej. 77% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u tego dostawcy. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD, i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.

Artykuł ma charakter edukacyjny i informacyjny, nie jest rekomendacją inwestycyjną ani poradą dopasowaną do Twojej sytuacji.

Najczęściej zadawane pytania

Jaka jest najlepsza platforma tradingowa w Polsce?

W moim rankingu najlepiej wypada xStation w XTB z oceną 9,1/10, przede wszystkim za nadzór KNF, brak prowizji na akcje i ETF do 100 000 EUR obrotu miesięcznie oraz wygodną aplikację z demo. Tuż za nią jest Interactive Brokers, który ma niższe koszty i więcej rynków, ale jest trudniejszy w obsłudze i nie wystawia PIT-8C.

Czym platforma tradingowa różni się od konta maklerskiego?

Konto maklerskie to rachunek u brokera, na którym przechowujesz pieniądze i instrumenty, a platforma tradingowa to program, w którym składasz zlecenia i analizujesz wykresy. U jednego brokera możesz mieć kilka platform do tego samego konta, na przykład w Saxo SaxoTraderGO i SaxoInvestor.

Czy platforma tradingowa jest bezpieczna?

O bezpieczeństwie pieniędzy decyduje broker, a nie sama platforma. Sprawdź, czy broker ma zezwolenie KNF albo nadzór regulatora z UE, czy przechowuje środki klientów oddzielnie i jakim systemem rekompensat jest objęty, a podmioty z listy ostrzeżeń publicznych KNF omijaj szerokim łukiem.

Która platforma tradingowa ma najniższe koszty?

Na walutach najtańszy jest Interactive Brokers, gdzie łączny koszt 1 lota na EURUSD to około 6,5 USD, a na akcjach i ETF XTB i Trading 212, które nie pobierają prowizji. Zawsze doliczaj jednak przewalutowanie, które w XTB wynosi 0,5%, w Trading 212 0,15%, a w Saxo 0,25%.

Czy mogę przetestować platformę tradingową za darmo?

Tak, wszystkie platformy opisane w tym rankingu mają darmowe konto demo z wirtualnymi środkami. Pozwala ono sprawdzić wykresy, typy zleceń i działanie aplikacji bez ryzyka, choć pamiętaj, że emocje przy prawdziwych pieniądzach wyglądają zupełnie inaczej niż na demo.

Źródła

Naciśnij i oceń ten artykuł!
[Total: 0 Average: 0]

★ Wybór redakcji

Ranking 2026

Zwycięzca naszego rankingu kont maklerskich

  • Polski broker notowany na GPW
  • Akcje i ETF z wielu giełd
  • Konta IKE i IKZE

Twój kod:

TOPINWESTYCJE

Otwórz konto w XTB

Szczegóły promocji →

TI

O redakcji

Redakcja Top Inwestycje

Tworzymy rankingi kont maklerskich, aplikacji do inwestowania i brokerów Forex oraz poradniki o giełdzie, ETF i analizie technicznej. Każdego brokera oceniamy według tych samych kryteriów, a opłaty sprawdzamy na oficjalnych stronach brokerów.

Jak oceniamy brokerów →

Czytaj dalej

Podobne artykuły

Blog

Najnowsze artykuły

Nie wiesz, którego brokera wybrać?

Zobacz rankingi 2026 i porównaj oferty według tych samych kryteriów: kosztów, platform, regulacji i edukacji.