Szukaj

Najlepsze giełdy kryptowalut – Ranking 2023

Giełdy kryptowalut portfele

Kryptowaluty jako cyfrowe aktywa są wymieniane na giełdach kryptowalut. Inwestorzy często zastanawiają się, które z nich są najbezpieczniejsze i zapewniają optymalne warunki do handlu, odpowiedź na te pytania może nie być prosta, szczególnie mając tak duży wybór zagranicznych i polskich giełd kryptowalut, a także regulowanych brokerów zapewniających możliwość inwestowania w instrumenty pochodne na kryptowaluty.

Najlepsze giełdy kryptowalut – Ranking 2023

Wybór giełdy kryptowalut jest często bardzo trudne ze względu na szereg czynników, które należy wziąć pod uwagę. Wbrew pozorom to nie koszty są najważniejsze, ale kwestie związane z bezpieczeństwem środków, dlatego w rankingu znalazły się głównie instytucje regulowane, na dole znajdziesz dokładne kryteria wykorzystane w rankingu.

1. XTB (polski broker z dostępem do kryptowalut CFD)

xtb logo smallerTo polski dom maklerski, który jest nadzorowany przed komisję nadzoru finansowego. XTB znalazło się w naszym rankingu tak wysoko ze względu na swoją pozycję i bezpieczeństwo środków, oraz samą łatwość założenia konta. Trzeba jednak powiedzieć, że broker nadaje się głównie do spekulacji i do średnioterminowych inwestycji ze względu dodatkowy koszt w postaci punktów swapowych za przetrzymywanie pozycji. Brokera zdecydowanie można polecić szczególnie wszystkim na start przygody z inwestowaniem w kryptowaluty, dlatego znalazł się na pierwszej pozycji naszego zestawienia.

giełda kryptowalut xtb

 

 

 

2. Binance

Ta giełda kryptowalut jest chyba najbardziej popularną na całym świecie nie ma co do tego żadnych wątpliwości, posiada atrakcyjne koszty transakcyjne. Notowanych jest na niej ponad 600 kryptowalut, a sama platforma posiada ponad 90 milionów zarejestrowanych użytkowników. Binance to również nowoczesna aplikacja mobilna do inwestowania.

Binance giełda kryptowalut

3. Etoro

To broker, który wprowadził ostatnio możliwość kupna kryptowalut, poprzez swoją spółkę zależną. Broker działa od 2007 roku i ma swoją siedzibę na Cyprze, posiada również biura na całym świecie. Wyróżnia się prostotą działania i usługą handlu społecznościowego (jednak sama usługa ma skrajne opinie). Więcej na temat samego brokera etoro, można przeczytać w naszej recenzji.

kryptowaluty etoro

4. Zonda (dawniej BitBay)

Największa polska giełda kryptowalut, zaufanie do niej spadło po wycofaniu się głównego udziałowca Sylwestra Suszka, który zaginął w niewyjaśnionych okolicznościach. Giełda po rebrandingu dalej działa i trudno powiedzieć, żeby radziła sobie źle, jednak dla części inwestorów ostatnie wydarzenia mogły być lampką ostrzegawczą. Jak dalej będzie radziła sobie Zonda, na to pytanie przyjdzie nam jeszcze poczekać.

5. Coinbase

To jedna z większych giełd kryptowalut, posiadająca ponad 100 milionów zweryfikowanych użytkowników, obecna w 100 krajach. Została założona w 2012 roku i niemalże od początku istnienia charakteryzował ją szybki rozwój. Mogłaby znaleźć się wyżej w naszym rankingu jednak, nie ma nawet strony lub jej części w języku polskim.

Co to jest giełda kryptowalut?

Giełda kryptowalut to miejsce gdzie można dokonać kupna lub sprzedaży kryptowalut takich jak Bitcoin czy Ethereum. Giełdy kryptowalut działają podobnie jak te tradycyjne z tą różnicą, że zapewniają większą ananimowość, mimo to w porównaniu do giełd papierów wartościowych nie ma jeszcze odpowiednich regulacji, które mogłyby zapewniać użytkownikom odpowiednią kontrolę.

Polskie giełdy kryptowalut

Do tej pory polskie giełdy kryptowalut nie osiągały spektakularnych sukcesów na międzynarodowym rynku, wiele z nich zbankrutowało lub tak jak BitBay przeszło rebranding i ma przed sobą niejasną przyszłość.

Tak jak w każdym biznesie „duży może więcej”, dlatego tak i tutaj hucznie mogliśmy słyszeć o bankructwie wielu obiecujących projektów takich jak tokeneo czy bitcurex. Dlatego nasuwa się kluczowe pytanie, czy polskie giełdy są bezpieczne?

Każdy trzyma środki w miejscu, które uważa za najbezpieczniejsze, bo niskie prowizje i różnego rodzaju bonusu nie uchronią przed potencjalnym bankructwem takich projektów, a do pełnego bezpieczeństwa potrzebne są segregowane konta i jasna struktura organizacji (tu niestety nie tylko w polskich, ale również w zagranicznych giełdach mogłoby być lepiej).

Największe zagrożenia dla giełd kryptowalut

Wśród największych zagrożeń stojących przed giełdami kryptowalut są:

  1. Ataki hakerskie – część giełd w swojej karierze doświadczyła wielu ataków podczas, których zostały wykradzione środki o wartości nawet kilkudziesięciu milionów dolarów.
  2. Regulacje – wiele krajów nie dostosowało swojego prawa to funkcjonowania giełd kryptowalut, przez co ich działanie może być ograniczane w przyszłości. Tutaj trzeba podkreślić, że w tym obszarze wiele zmienia się również na lepsze i wiele krajów wprowadza rozwiązania, które ułatwiają i regulują funkcjonowanie giełd. Przez co bardzo często możemy spotkać się ze zmianami siedzib i „wędrówce” do bardziej przyjaznych jurydykcji.
  3. Za mała kapitalizacja – duża część z giełd nie jest przystosowana do utrzymywania tak dużych środków klientów, nie posiada zabezpieczeń, lub/i nie ma odpowiedniego doświadczenia w zarządzaniu ryzykiem.

Jak wybrać bezpieczną giełde kryptowalut?

Bezpieczna giełda kryptowalut cechuje się przejrzystością w działaniu, posiadaniem lokalnego regulatora (działanie w zaufanej jurysdykcji) oraz zabezpieczeniami typu 2FA dla użytkowników. Warto zwrócić uwagę na to jak długo działa dana giełda kryptowalut, należy wybierać te już o ugruntowanej pozycji na rynku.

Naciśnij i oceń ten artykuł!
[Total: 1 Average: 5]
Podobne artykuły
Spis treści
Polecane
Odkryj
Szukasz brokera Forex?
Polecany Broker