Szukaj

Jak stworzyć plan inwestycyjny w XTB? Poradnik krok po kroku i moja opinia

Plan inwestycyjny w XTB

Nowy produkt – plany inwestycyjne XTB spowodował nie lada zamieszenie wśród robodoradców, których oferty przestają być konkurencyjne w porównaniu do tego co oferuje nam XTB. W tym artykule dowiesz się czym są plany inwestycyjne oraz jaką mają one przewagę nad standardowymi ofertami tego typu na rynku.

Co to jest Plan Inwestycyjny?

Z uwagi, że próżno szukać dokładnie takich produktów na rynku, jest to jak najbardziej zasadne pytanie nie tylko dla początkujących. Plany Inwestycyjne to produkt przeznaczony do prostego i pasywnego zarządzania oszczędnościami. Umożliwia on tworzenie indywidualnych Planów Inwestycyjnych, w ramach których użytkownicy mają możliwość wybierania interesujących ich funduszy ETF z szerokiej oferty XTB. Zarządzanie tymi planami jest elastyczne, umożliwiając ustalanie procentowego udziału każdej inwestycji. Dodatkowo, w obrębie Planów Inwestycyjnych istnieje opcja posiadania wielu różnych portfeli, każdy z nich skonfigurowany z różnorodnych funduszy ETF.

Czym jest plan inwestycyjny w XTB

Jak stworzyć plan inwestycyjny? Krok po kroku

Teraz krok po kroku przedstawię jak stworzyć swój pierwszy plan inwestycyjny w XTB!

 1. Kliknij w zakładkę „Save” w aplikacji xStation
 2. Następnie kliknij „Stwórz nowy Plan Inwestycyjny”

Tworzenie planu inwestycyjnego krok pierwszy

3. Wybierz fundusze ETF, które chcesz aby były w Twoim Planie Inwestycyjnym

Wybór funduszy ETF do planu inwestycyjnego

4. Ustal „alokacje” czyli ile % danego funduszu chcesz mieć w swoim planie

Wybieranie alokacji w planie inwestycyjnym

5. Finalizacja procesu – stworzono „Plan Inwestycyjny”

Gratulacje - stworzono plan inwestycyjny xtb

6. Następnie musimy przejść do zasilenia Planu Inwestycyjnego – klikając „Zasil Plan Inwestycyjny”

7. Wybranie metody inwestowania – zasilanie cykliczne (automatyczne inwestowanie) lub jednorazowe kupno funduszy ETF

Auto inwestowanie - plan inwestycyjny XTB

8. Wybieramy Auto Inwestowanie i później powiemy, dlaczego w długim terminie to najlepsza opcja

Metody automatycznych płatności XTB

W tym momencie warto się zatrzymać i powiedzieć o tym, że możemy wybrać konto XTB (jako miejsce skąd pobierane będą środki) lub ustalić przelew cykliczny z banku, który będzie trafiał bezpośrednio na konto z Twoim Planem Inwestycyjnym (ewentualnie wybrać kartę płatniczą, ale przy niej występuje prowizja 0,66%). My wybieramy opcje „PRZELEW BANKOWY”.

9. Ustawiamy płatności cykliczne w swoim banku, korzystając z danych, które dostarcza nam XTB.

Podsumowanie zlecenia - autoinwestowanie (przelew bankowy)

Jak dobrać odpowiednie fundusze (ETF) do planów inwestycyjnych XTB? Przykładowe modelowe portfele

To pytanie może zadawać wielu początkujących inwestorów, jednak ten wybór wcale nie jest taki trudny. Weźmy na tapetę, kilka przykładowych modelowych portfeli.

1. Portfel 100% Akcje

To portfel stworzony w 100% w akcje z krajów rozwiniętych i z krajów wschodzących, dzięki niemu uzyskujemy ekspozycje na światowe rynki akcji. Żeby stworzyć ten portfel możemy użyć np. tylko dwóch ETF-ów:

 • iShares Core MSCI World UCITS (ACC USD) – IWDA.UK (inwestuje w spółki o dużej i średniej kapitalizacji w krajach rozwiniętych na całym świecie.)
 • iShares Core MSCI EM IMI UCITS (Acc USD) – EIMI.UK (fundusz monitoruje wyniki indeksu składającego się z dużych, średnich i małych spółek na rynkach wschodzących).

2. Portfel 80/20

Składa się z 80% akcji i 20% obligacji

 • Vanguard FTSE All-World UCITS (Acc USD) – VWRA.UK (inwestuje w akcje z krajów rozwiniętych i wschodzących na całym świecie)
 • iShares Core Global Aggregate Bond UCITS (Acc USD ) – AGGU.UK (inwestuje w obligacje emitowane na rynkach wschodzących i rozwiniętych na całym świecie)

Ten portfel jest o tyle elastyczny, że w zależności od ryzyka jakie chcemy ponosić możemy zmieniać zależności pomiędzy akcjami, a obligacjami. Modelowo – im więcej obligacji tym portfel powinien być bezpieczniejszy (mieć mniejsze maksymalne obsunięcie kapitału).

Podsumowanie: każdy z tych portfeli jest dostępny również w opcji w walucie EUR z tą samą nazwą instrumentu, ale z innym tickerem / symbolem.

Dodatkowo inwestor może dorzucić wedle uznania %, który przeznaczy na inwestycje złoto np. za pomocą iShares Physical Gold ETC (Acc USD) – IGLN.UK.

Czym są fundusze ETF, wykorzystywane w Planach Inwestycyjnych XTB?

Fundusze ETF (Exchange-Traded Funds) to rodzaj funduszy inwestycyjnych, które są notowane i handlowane na giełdzie podobnie jak akcje. Charakteryzuje je kilka kluczowych cech:

 1. Dywersyfikacja: ETF-y zazwyczaj śledzą indeks giełdowy, sektor rynkowy, towary, czy inne aktywa. Dzięki temu inwestując w jeden ETF, inwestor może uzyskać ekspozycję na szeroki zakres aktywów, co pomaga w dywersyfikacji portfela inwestycyjnego.
 2. Niska Kosztowość: Fundusze ETF często mają niższe opłaty zarządzania niż tradycyjne fundusze inwestycyjne, co czyni je atrakcyjną opcją dla inwestorów szukających efektywnych kosztowo rozwiązań.
 3. Płynność: ETF-y są handlowane na giełdzie, mogą być kupowane i sprzedawane przez cały dzień handlowy, ze względu na dużą popularność zapewnia im to wysoką płynność.
 4. Przejrzystość: ETF-y oferują większą przejrzystość niż tradycyjne fundusze inwestycyjne, ponieważ ich skład portfela jest zazwyczaj aktualizowany codziennie.
 5. Możliwość Inwestowania Pasywnego i Aktywnego: Chociaż większość ETF to fundusze pasywne, które śledzą indeksy, istnieją także ETF aktywne, które są zarządzane w celu przekroczenia wyników rynkowych.

ETF są popularne wśród inwestorów indywidualnych i instytucjonalnych ze względu na ich wszechstronność, niskie koszty, oraz łatwość w handlu i zarządzaniu.

Jakie koszty ponoszę w Planach Inwestycyjnych?

Inwestowanie w Akcje i ETF-y w XTB jest darmowe do kwoty 100 000 EUR obrotu miesięcznie – to samo dotyczy Planów Inwestycyjnych. Koszty jednak mogą pojawić się przy przewalutowaniu np. posiadając Plan Inwestycyjny w PLN, ale kupując ETF-y w USD lub EUR  prowizja za przewalutowanie wynosi 0,5%.

Opłaty za przewalutowanie można uniknąć tworząc konto np. w EUR lub USD i kupując tam tylko ETF-y w danej walucie, wtedy inwestowanie staje się zupełnie bezkosztowe. Należy jednak pamiętać, że musimy przelać na konto w XTB np. EUR, a zarabiając w PLN i tak musimy najpierw wymienić walutę za co zapłacimy między 0,25% – 0,3% (korzystając z dobrych kantorów internetowych). W takiej sytuacji, należy zastanowić się co jest ważniejsze, nasza wygoda i pełny automatyzm czy 0,2 lub 0,25% kosztu przewalutowania więcej.

Warto dodać, że sumarycznie koszt może być trochę więcej z uwagi, że raz na jakiś czas trzeba wykonać rebalancing co wiążę się z kolejnymi wymianami z uwagi na sprzedać jednego, a kupno drugiego instrumentu w celu zrównoważenia portfela.

Co wybrać Robodoradcę czy Plany Inwestycyjne XTB?

Najważniejszą trudnością, którą można napotkać na drodze do stworzenia swojego planu inwestycyjnego i wyraźną różnicą pomiędzy „robodoradcami” jest właśnie wybór ETF-ów. Robodoradcy przeprowadzają zwykle użytkowania „za rączkę”, pobierają jednak za to znacznie większe opłaty niż jest to w wypadku Planów Inwestycyjny w XTB (czasami jest to różnica nawet od 0,5 do 1,5%) – kosztów rocznych więcej. Taka różnica może wydać się niewielka jednak procent składany jest nieubłagany nawet i w długim terminie jest ogromna.
Stworzenie modelowego portfela to jednak nie problem, a to właściwie robią za nas robodoradcy. W przypadku Planów Inwestycyjnych XTB nasz portfel może być zbudowany z większej liczby ETF-ów i być zdecydowanie bardziej dopasowany pod nasze potrzeby. Pod względem kosztów i elastyczności zdecydowanie wygrywa XTB.
Możesz również: Sprawdź stronę XTB lub otwórz konto demo! (bezpłatne).

Autoinwestowanie a Twoja odpowiedzialność: XTB S.A. umożliwia automatyczne, cykliczne składanie zleceń zakupu Instrumentów Finansowych lub Akcji Ułamkowych zgodnie ze stworzonym przez Ciebie Planem Inwestycyjnym.
Decyzje inwestycyjne, w tym tworzenie Planu Inwestycyjnego, alokacja środków, częstotliwość i wartość płatności oraz składanie zleceń, są Twoją samodzielną decyzją.

Pamiętaj! Inwestowanie jest ryzykowne. Inwestuj odpowiedzialnie.
Naciśnij i oceń ten artykuł!
[Total: 1 Average: 5]
Podobne artykuły