Aby odpowiedzieć na to pytanie, przede wszystkim należy zastanowić się dlaczego ludzie przegrywają? Powodów porażki na rynku jest wiele, warto jednak wytypować kilka najczęściej spotykanych. Ich wyeliminowanie nie tylko pozwoli ograniczać straty, ale również pozwoli osiągać zyski:
1. Brak ustawienia zlecenia obronnego SL – jeżeli ktoś tłumaczy, że nie używa tych zleceń bo uważa, że są niepotrzebne to znaczy, że ma albo ma krótkie doświadczenie w inwestowaniu i po prostu mu się udało, albo po prostu oszukuje, w tym samego siebie. Zlecenie Stop loss daje nam szansę przyznania się do porażki, bez zdefiniowania go na samym początku, nie jesteśmy w stanie zarządzać ryzykiem.
- 2. Brak rozsądnego zarządzania kapitałem – 20% na transakcje to tylko kwestia czasu kiedy przydarzy się seria porażek i będziemy musieli przyznać się porażki tym samym zerując swój rachunek.
3. Zbytnia pewność siebie – po udanej serii dobrych transakcji wielu inwestorów osiąga poziomu „God” skutkuje to często zwiększeniem aktywności na rynku oraz oczywiście zwiększonym ryzykiem na transakcje. Nie trudno domyślić się jaki jest tego efekt…
4. Traduje bo jest mi nudno -ten syndrom często dotyka tych, którzy są daytraderami i wyczekują długi czas na zawarcie transakcji.
5. Rozproszenie – frustracja spowodowana przegapieniem zagrania doprowadza do zbyt późnego wejścia w transakcje lub do zagrań niezgodnych z systemem. Jeśli już zdecydowałeś się na wybór interwału na jakim inwestujesz trzymaj się go i staraj się na nim skoncentrować. Ustalenie sobie zasad wejścia na wykresie M5, a możliwość doglądania wykresu raz na dwie godziny, nie ma wielkich szans na powodzenie…
6. Brak dyscypliny – nie trzymanie się wcześniej wyznaczonych zasad.
7. Brak systemu – bez systemu nie ma nawet mowy o jakiejkolwiek dyscyplinie.
8. Brak dziennika tradera – jak wyeliminować błędy skoro nie wiesz gdzie je popełniasz? Jeżeli nigdy nie miałeś takiego dziennika to lepiej go załóż – przeanalizuj, zapisz, wprowadź zmiany.
9. Sugerowanie się opiniami innych – jeśli wzorujesz się na kimś na pewno powinieneś śledzić jego analizy w celach edukacyjnych porównując je ze swoimi, jednak jeśli dana osoba ma zupełnie inny sposób analizy wykresów wasze opinie mogą okazać się rozbieżne, pytanie czy ufasz bardziej sobie, czy osobie, której stronę czytasz?
10. Brak przerw – jeśli nie masz czasu na odpoczynek i nie możesz świeżo spojrzeć na wykres, zaczynasz popełniać błędy nie dopuszczaj do sytuacji kiedy siedzisz przed komputerem dłużej niż 3 -4h. Jeśli tradujesz na wykresie H4 – D1 nie ma potrzeby, żeby obserwować świece na M5 – to naprawdę niczemu nie służy…
Mam nadzieję, że dzięki tej liście każdy z was zastanowi się nad swoim tradingiem i spróbuje wyeliminować powyższe błędy jednocześnie odpowiadając sobie na pytanie „co zrobić, aby przetrwać na rynku„. Na pewno jest jeszcze wiele rzeczy, o których nie wspomniałem w tym artykule. Pytanie jakie wy najczęściej popełniacie błędy? Jakie emocje najczęściej wam towarzyszą?